Citat:
Ursprungligen postat av
REALIN
Varför ska man vara en tyst person? Man arbetar ju inom sin grupp och dom ska väll kunna prata om allt som vilka soldater som helst.
JAg tror att det handlar om att man förväntas ha en viss yttre och inre stil eftersom man prövats avseende personliga egenskaper innan man genomgår utbildningen. Att inte käfta, mottaglig för träning och kunskaper, vara lojal och lösa uppgiften på föreskrivet (kompetent) sätt och i största allmänhet vara individuellt högmotiverad brukar vara bra egenskaper.
Personlighetsbilden av en politiskt ambitiös person som vill lösa saker på sitt eget sätt är inte helt kompatibel med hur personal till elitförband profileras, övas och utbildas. Hurudan Hanes sedan är "på riktigt" vet ju inte jag.