Citat:
Ursprungligen postat av
egon2b
... Reliker som »den nye hammaren« torde inte komma i fråga i vårdad svenska. Språkvård är i värsta fall fattigdom. ...
Citat:
Ursprungligen postat av
Hominem
Vad är vårdad svenska? Är det när man pratar som en bok?
Den sista meningen i mitt citat antyder vad jag menar. Vårdad svenska kan vara vårdad intill fattigdomens rand. Nyhetsankare i SVT har – möjligen oavsiktligt – bidragit till utarmningen, ända sen Olle Björklunds tid. Må vara att nyhetsankarets roll är att prata som ett manus. Jag vill inte hänga ut den ene eller den andra som allra värst überkorrekt. Programledare i SVT Agenda räknas som nyhetsankare. Lars A Duktigsson var stilbildande och nu vet vi vilken hans agenda var. Mattias D Knutman må odla en idiolekt men håller sig för god för dialekt.
Individer med rollen
reporter i SVT har mera personlighet. Nyhetsinslag kring Berlusconis excesser har producerats på ädelskånska i italiensk gatumiljö - heders!
Sveriges Radio är enligt mina observationer
mindre likriktad än SVT. Då skulle det kunna finnas skäl att neutralisera radiomediet extra, för hörbarhetens skull. (I bildmediet har vi ju minspel och läpprörelser som komplement. Å andra sidan har vi meteorologens stövlar som distraktion.)
Uppföljning: En särskild eloge till Eva Stenström i Sveriges Radio Ekonomiekot. Hennes {procentə} / {Spaniens centralbankə} / {procent-så-här-långtə} är alldeles förtjusande.
Ref.
(FB) Dialektfråga.. Stockholmska eller skånska?
Särskilt »fel« skulle det väl vara att hitta på ljud som inte finns i skriven standardsvenska. Därför säger jag som sagt ofelbart {pekepinne}. Allvarligt: alternativa foge-ljud borde vara accepterade i standardsvenska. Närvarande och frånvarande foge-s accepteras av tongivande chefsekonomer / chefekonomer.