Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-01-28, 11:01
  #1
Medlem
SteelPizzas avatar
Missförstår jag något eller är lösningen på detta självklar?

"lägesbundna" alltså en position och för att visa upp detta enkel så räcker det att lägga upp informationen på t.ex. http://maps.google.se/

Att inte myndigheterna själva löser detta är ju pinsamt om de ni vill nå ut med sin data.

Citat:
Till Hack for Sweden bidrar tretton myndigheter och organisationer med öppna eller fria data som är lägesbundna. Det innebär att data kan finnas fördelat på län, kommun eller med någon slags koordinater. Data täcker en mängd olika områden i samhället eftersom de kommer från så många olika myndigheter.

Data från de olika myndigheterna är tillåtet att användas på olika sätt. Varje dataset har en beskrivning av vad som gäller i den detaljerade excelfil som beskriver alla data som ingår i Hack for Sweden. Det är fritt att använda andra datakällor, men för att vara med i tävlingen måste data från minst en av de medverkande myndigheterna eller organisationerna ingå. Arbetet med att tillgängliggöra nya data pågår kontinuerligt och det kan tillkomma nya data fram till tävlingshelgens början. Nya data kommer att läggas in i datafilen och även lyftas fram på webbplatsen.

http://hackforsweden.se/data/
Citera
2014-01-28, 12:30
  #2
Medlem
Povels avatar
De vill nog inte "nå ut med sin data" - de vill synliggöra att det finns APIer för att tillgå mycket offentlig data. I bästa fall skapar folk bra tjänster genom att använda dessa APIer. Sverige är mycket bra på detta.

/p
Citera
2014-01-28, 22:46
  #3
Moderator
Protons avatar
Webbutveckling och javascript --> Övriga utvecklingsfrågor
/Moderator
Citera
2017-03-10, 19:28
  #4
Medlem
Bumpar tråden:
Citat:
Polisen deltar i Hack for Sweden
Den 11–12 mars deltar Polismyndigheten för första gången Hack for Sweden, en tävling där deltagarna under ett dygn ska lösa samhällsutmaningar med hjälp av öppna data.

Citat:
Totalt bidrar myndigheterna och organisationerna med över 400 öppna datakällor som de tävlande får använda fritt. Över 200 deltagare är anmälda till tävlingen, fördelade på 60 lag.

https://polisen.se/Aktuellt/Nyheter/...ck-for-Sweden/

Någon som vet mer om detta?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback