Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-12-03, 19:59
  #145
Medlem
antoneriks avatar
Lexbase är bra för alla så länge man själv inte finns där. Vi är skyldiga ett tack till grundarna av Lexbase för att dom gick över gränsen för vad folket kunde acceptera. Vi kommer nu in i postinterneteran. Man börjar utvärdera vad som har hänt med den personliga integriteten under internetrevolutionen. Och det är ett sundhetstecken som vi kommer att se mer av. Reaktionerna kommer att bli hårda mot den här grundlagsändringen. Nils Funcke har nog redan laddat för en hård strid.
Citera
2017-12-03, 20:17
  #146
Medlem
Mike.Andersens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lifeisnow
Syftet med detta förslag..för att vanliga svenskar inte skall kunna få se statistik över brott som är gjorda av invandrare...??
De kan ju istället förbjuda ansvarslös migrationspolitik??

Naturligtvis kan det vara så, speciellt med tanke på kartläggningen av sexförbrytare. Så länge som domstolarna publicerar domar, så finns det ingenting som förhindrar att det görs ytterligare kartläggningar av andra typer av brott.

Om Lexbase förbjuds att existera, så finns det heller ingenting som hindrar att tjänsten dyker upp i ett annat land. Blir nästa steg då att förhindra domstolarna att ge ut domar?
Citera
2017-12-03, 20:35
  #147
Medlem
fresk66s avatar
Det är inte så att Alexander är något nytt påhitt. Liknande sidor har funnits länge tillbaka, men då mest för journalister. Lexbase är ett bra sätt att upprätthålla det fria samhället vi har, men Morgan Johansson vill ha ett diktatoriskt samhälle med kraftiga inskränkningar i yttrandefriheten, och det verkar gå riktigt snabbt att få till det. Morgon är riktigt skadlig för ett fritt Sverige.
Citera
2017-12-03, 20:44
  #148
Medlem
LeifD2s avatar
Det som gör en sådan här lag så farlig för hederligt folk, och så nyttig för Partiet och andra subversiva element, är att det inte i förväg går att bestämma EXAKT vilka websidor som avses.
Lagstiftning bör vara stabil över tid. Nätet ändras förhållandvis snabbt. Jämför med hur det såg ut och luktade för 20 år sedan. Eller bara för 10 år sedan.
Alltså, det finns stora risker/möjligheter att anpassa tolknignen för att klämma åt dom som man vill klämma åt. T.ex en nättidning som är kritisk till regerings politik. I en nättdining så kan man ofta (om inte annat med ett eget litet skript) söka igenom vem som har vilken politisk åsikt.
Detta kan förståss användas till att dels fängsla folk, dels skrämma folk till tystnad. Vilket naturligtvis är avsikten.
Citera
2017-12-03, 20:50
  #149
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mike.Andersen
Om Lexbase förbjuds att existera, så finns det heller ingenting som hindrar att tjänsten dyker upp i ett annat land. Blir nästa steg då att förhindra domstolarna att ge ut domar?

Ja, i alla fall för vanligt folk. Kanske kan det bli så att värdegrundscertifierade kan få ut dommar, men dessa är nog inte intresserade av det ändå. Mest deras polare som det handlar om i alla fall.
Citera
2017-12-03, 20:55
  #150
Medlem
Morgonrodnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WWH
Det har jag absolut INTE sagt, jag sa:
Organisationer vars program går ut på att rasera grundbulten i vårt samhälle d.v.s demokratin skall likt Finland förbjudas, allt annat är att vi skjuter oss i foten.

Så om du skriver i ditt förslag i din organisations program så ska din organisation förbjudas?
Citera
2017-12-03, 21:11
  #151
Medlem
Jag är tvehågsen, men eftersom tydligen alla människor i Sverige är kriminella av idag - så kan det ju vara bra att veta vem som är kriminell.

I Danmark eller Norge hade sådant varit omöjligt (de uppgifterna man ger till staten stannar inom staten)

Som laglydig skattebetalare - så undrar man ju vad folket i de kriminella registren håller på med - och det är gött att staten förser pöbel med olika register så att man kan mobba och jävlas med den personen som stal en cykel för 40 år sen.

MeeToo är ju också tillåtet - who cares...svenska lagar är samma lagar man finner i diktaturer...det finns ingen KLARHET.
Citera
2017-12-03, 21:52
  #152
Medlem
Kemiske Alis avatar
Morgan Johansson är en maktpolitiker av sämsta sort. Hans åsikter strider mot svensk kultur sedan urminnes tider, han är emot frihet och för inskränkningar i yttrandefrihet, censur och förföljelse av oliktänkande. Killen är en katastrof, liksom hela sjuklövern, men så länge det sovande folket fortsätter att sova så kan politikerna fortsätta att koncentrera makten till sig själva.

Politikerna slår sig för bröstet över att Sverige har den äldsta tryckfrihetslagen i världen, men inskränkningarna i yttrandefriheten genom bl.a. hmf-lagstiftningen är man tyst om. Det är en skam att vi inte kan ha minst lika långtgående yttrandefrihet som USA.
Citera
2017-12-03, 22:17
  #153
Medlem
Det är helt rätt att förbjuda sidor som Lexbase som fyller syftet att hänga ut inte bara farliga kriminella utan även andra rättsmål inom civilrätten som inte har brottslig karaktär. Offentlighetsprincipen gäller och vem som helst kan gratis beställa domar och annat underlag via domstolar och myndigheter. Lexbase är överflödig parasit som får sitt stoff därifrån och säljer till dumsvenne som tror att detta är unikt material.

Vad som är anmärkningsvärt istället, är att regeringen inte förbjuder sidor som Merinfo, Eniro, Ratsit, Allabolag etc. Där vanliga hederliga människors data blottas för hela internet, så kriminella och andra nättroll kan få till sig information om privatpersoner och företag. Dessa sidor är värre än Lexbase och är helt unikt för Sverige. Inte ens Nordkorea hänger ut sina medborgare som Sverige tillåter Merinfo att göra.
Citera
2017-12-03, 22:19
  #154
Medlem
Syftet är uppenbart - regeringen vill inte att folket ska få veta vad som sker i samhället. Särskilt viktigt att folket inte får veta sanningen om invandringens baksidor.

Noterbart är att det i tråden postats ovanligt många positiva inlägg till detta anti-demokratiska förslag, och jag tror tamejfan att det regeringens lakejer och partimedlemmar som blivit beordrade att logga in på flashback för att försöka påverka opinionen med propaganda.
Citera
2017-12-03, 22:21
  #155
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BiggestSnoozer
Syftet är uppenbart - regeringen vill inte att folket ska få veta vad som sker i samhället. Särskilt viktigt att folket inte får veta sanningen om invandringens baksidor.

Noterbart är att det i tråden postats ovanligt många positiva inlägg till detta anti-demokratiska förslag, och jag tror tamejfan att det regeringens lakejer och partimedlemmar som blivit beordrade att logga in på flashback för att försöka påverka opinionen med propaganda.

Som sagt, regeringen inskränker inte något, då du när som helst, precis som vanligt kan maila och få ut gratis de flesta domar av våra domstolar. Lexbase fyller inget syfte mer än att profitera på idioters okunskap.
Citera
2017-12-03, 22:23
  #156
Medlem
crawlys avatar
Morgan Johansson är etablissemangets hitman gällande civila rättigheter. Oklart om detta är en självpåtagen roll, eller om han pressats att göra det, men jag har hittills inte sett några tecken på att han försöker förhindra något av det som sker; han verkar trivas som fisken i vattnet. Jag antar att kommande generationers historiker får gräva fram sanningen om hur det gick till.

Det sagt så avskyr jag Lexbase som fenomen, och det faktum att folk kollar upp sina grannar på ett småaktigt sätt, men jag har inget emot att man ger forskare tillgång till data så att dom kan dra slutsatser kring fenomen, och det är ju det som MJ vill förhindra.

Det kommer troligtvis ta decennier att återställa skadorna MJ och hans medlöpare orsakar. Det är väl iofs målet också kan jag tro.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback