Hård+Fredriksson står det även i tablån på svt. Härlig dag imorgon med prologstart klockan 10 och sedan håller det på fram till 17, med ett par avbrott på någon timme.
Citat:
Ursprungligen postat av
MacReady
Alkibiades: Bra genomgång förresten. Men borde inte Sundling ha viss medaljchans även på 5 klassiskt? Hon är väl ändå rätt bra klassisk distans också. Åtminstone 5 km.
Då borde väl Dyvik vara större hopp? Har slagit Sundling de tre gånger de har mötts i klassisk distans i år. Två gånger på 5km och en gång på 10km. Har i och för sig inte varit så stora avstånd. Dahlqvist var förresten före både Sundling och Dyvim på 5km klassiskt senast.
Tycker ändå det känns som Henriksson är en klass bättre än de övriga, och för att de andra då ska ha medaljchanser får man anta/tro att Henriksson typ är guldfavorit - och det vet jag inte om jag vågar tro.
edit: Alkibiades hann före.