Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-01-28, 10:33
  #721
Avstängd
Applejackss avatar
Det funkar ju inte, det är ju bara om de som har suttit i rättegång. Jag har sökt på mig själv men de småbrott jag har åkt dit för syns inte.
Citera
2014-01-28, 10:34
  #722
Medlem
pe11es avatar
Har det inte alltid vart tillåtet att hämta ut domar?
Jag är säker på att sådana som har stort intresse av att granska någon redan gjort det. Kan ju vara bra att kolla att barnvakten inte är peddo t.ex. Eller att affärskollegan inte är bedragare, men det skapar en falsk säkerhet då många kriminella inte är dömda.
Citera
2014-01-28, 10:35
  #723
Medlem
Stratocaster68s avatar
Lite skumt att en sån som Jackie Arklöv inte finns med.

Edit: Såg att det handlade om brottsmål som är 5 år eller yngre. Fast då borde väl egentligen Miiko Albornoz finnas med?
__________________
Senast redigerad av Stratocaster68 2014-01-28 kl. 10:38.
Citera
2014-01-28, 10:37
  #724
Medlem
Avancerad mobilapplikation Lexbase erbjuder även en mobilapplikation med en avancerad kartfunktion över Sverige. I mobilapplikationen kan du göra egna inställningar för ditt närområde. Du kan exempelvis aktivera en så kallad push-tjänst som meddelar dig när du befinner dig i närheten av en dömd person.



Det här blir ju onekligen rätt intresant. Frågan är ju om målsättningen är att göra en Badoo av det här. Försöka få folk att regga upp för att få en pling i mobilen när en annan mobil närmar sej.
Citera
2014-01-28, 10:37
  #725
Medlem
Cinnabars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av absolut-justice
Efter 24 tim drift på nätet funderar jag på om inte detta är en utstuderad scam.

Personen Jonas Häger som äger 95% av Lexbase är ökänd för div skumraskaffärer, senast idag har DN grävt mer på denna person, det hittar ni här:
http://www.dn.se/nyheter/sverige/aga...-brottslingar/
Artikeln baseras på det som las ut här på Flashback igår från denna länk:
http://www.internetsweden.se/ett-las...-stenar-senare
Advokaten Pontus Ljunggren har visst bara 5%, han är företagets talesman och har bara varit "advokat" sen 2013, han är färsk, och har redan lyckats reta upp Anne Ramberg som är advokatssamfundets ordförande.

Till dessa 2 individer finner vi sen Harald Ullman och Sandra Kastås på Ullman PR, som hjälper Lexbase med PR, Harald sitter också med i polisnämnden för att göra detta extra delikat.

Vad går då denna scam ut på, jo - Jonas har konstruerat en digital skampåle.

Jonas har genom bulvaner startat upp en sida som är tekniskt undermålig och läcker personuppgifter som ett såll, utan att gå in på tekniken kan man lätt skönja ett mönster att detta är gjort med flit, målet för scam:en är dels att få nyfikna att betala för att titta men också att få en del drabbade att betala för att ta bort känsliga saker, detta baserar jag på att det finns mycket uppgifter som är äldre än de 5 år som dom själva har satt upp som regel att detta inte ska vara med. I och med att de satt upp denna regel pekar allt på att de med flit låtit äldre uppgifter följa med i syfte att skrämma upp offren. Jonas har gjort EXAKT samma sak tidigare med div porrsidor där hans bolag har skickat ut fakturor till vanligt folk för påstådda besök på div hemsidor och hänvisat till deras IP-adresser.

Eftersom det är högkänsliga uppgifter som dom samlat på hög ser vi nu en digital skampåle där det kommer att kosta att få bort ev felaktigheter typ för gamla uppgifter eller att den "röda pricken" pekar ut fel person, men också ett perfekt och lagligt sätt att bedriva mass-utpressning på oroliga människor som kan sitta i en besvärlig sist privat genom att t.ex vara arbetslösa där en utpekning från denna site kan bli katastrofal. Bara det att dom tagit med vanlig juridisk handläggning och dokumentation i TR som inte har haft något med brottmål att göra, pekar klart på upplägget att peka ut folk. Varför tog annars Lexbase med exempelvis arvstvister, familjerätt typ upprättande av testamenten, adoptioner etc.

Sen sa advokaten en sak igår som jag tror är 100% bluff, när någon beställer dokumentation från TR får man alltid en pdf via mailen, som är skyddad filmässigt men som är spårbar sökmässigt om man kollar inställningarna på pdf-dokumentet, så då kan man alltså även söka namn på t.ex vittnen om det är en bulk med pdf:er som läggs upp på en site. Då kan vi alltså även tillföra folk som vittnat i ett mål som då pekas ut via Lexbase.

Det är därför en gåta att staten bara sitter med armarna i kors och skyller på utgivningsbevis, snarare visar detta på att de tidigare företagen som sysslat med samma sak och fått samma bulkdata helt enkelt då också fått samma felaktigheter där skyddade identiteter röjts, felaktiga adresser m.m, och genom att Lexbase är ett privat företag har dom då också slagit ut "gallringsregeln" på 5 år som inte gäller privata företag. Det folk får se nu genom Lexbase tillkomst är alla de fel och brister som tidigare företag sålt ut men då bara varit tillgänglig för speciella grupper.

Den stora boven här är Domstolsverket som skickat ut information som i många fall INTE skulle skickas vidare typ sekretessbelagda dokument, skandalen är alltså inte att Lexbase nu sysslar med utpressning utan att Domstolsverket mycket väl lär ha känt till sina felaktigheter, som nu kommer till allmänhetens kännedom. Vi har ju sett vilken panik det blev med Gottfrid Swartholm som togs hem på mystiskt sätt från Kambodja när Logica:s databas med skyddade identiteter hade läckt ut, men nu har vi ju bevis på att även Domstolsverket sysslat med samma saker till privata företag.

Frågan blir alltså, på vilket sätt kan man nu gå på Domstolsverket för deras agerande och sen vidare med Lexbase.

Herregud, du menar att förklaringen till att man inte hittar namnkunniga kändisar och många dömda är att sajten riktar in sig på svaga grupper, eller andra som kan bli desperata över att förekomma där? Det finns alltså någon typ av medveten sållning av vilka som pekas ut? Jag kan tänka mig följande grupper för utpressning: Familjefäder, företagare, arbetslösa men också personer med känslig ställning och högre lön, exempelvis läkare som vi redan hört talas om. Dock har jag svårt att tro att de kan lyckas utpressa så många, om det är planen?

Det vore intressant att veta hur många "Johansson" som är dömda i Sverige de senaste fem åren, och hur många "Johansson" som finns på den här sidan. Jämför även Andersson och Svensson. Är det stora differenser kanske något väldigt skumt är i görningen. Någon som kan jämföra och ta fram de här uppgifterna? Det kanske inte finns något centralt register...
__________________
Senast redigerad av Cinnabar 2014-01-28 kl. 10:42.
Citera
2014-01-28, 10:38
  #726
Medlem
Cinnabars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Emba
Den här domen är över 5 år gammal.



Jag väntar på att få prata med en advokat. Får se vad den personen säger, men förmodligen är det bara att gilla läget.


Bra! Jag har redan talat med en, som säger att det kan bli mycket dyrt att anmäla för förtal via polisen, då man själv får stå för rättegångskostnaden om man förlorar. Jag har däremot luskat efter advokater som jobbar ideellt och har några på gång.
Citera
2014-01-28, 10:39
  #727
Medlem
nmc80s avatar
[quote=Emba|47248390]Den här domen är över 5 år gammal.


Vann båda domarna laga kraft för mer än 5 år sedan?
I så fall gör Lexbase fel i detta fallet.
Klaga.
Citera
2014-01-28, 10:40
  #728
Medlem
PracticeMakesPerfects avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Emba
Vem ska man vända sig till? Jag känner mig kränkt och jävligt förbannad. Har blivit hänvisad till säker 5-6 instanser nu och ingen vet vad dem ska göra.


Det kan nog bli svårt att få någon form att upprättelse för detta. Uppgifterna bygger trots allt på en offentlig dom och är således inte felaktiga. Att det inte är den senaste (särskilt när det i detta fall gäller ett friande) domen i fallet som redovisas är naturligtvis väldigt olyckligt men jag antar att lexbase inte har rutiner för att "skriva över" äldre domslut med nya i databasen.

Om lexbase vill ses som seriösa är detta något som måste åtgärdas!
Citera
2014-01-28, 10:49
  #729
Medlem
Embas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ridan
Kom dom pappren med i domen du beställde från Lexbase eller är det dina egna dokument?

Lexbase.

Så när en köper "light" funktionen så får jag fram att jag är dömd via tingsrätt. När jag la till ytterligare 20 kr så fick jag alla handlingar.
Citera
2014-01-28, 10:49
  #730
Medlem
miikoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Emba
Vem ska man vända sig till? Jag känner mig kränkt och jävligt förbannad. Har blivit hänvisad till säker 5-6 instanser nu och ingen vet vad dem ska göra.

Borde vara yttrandefrihetsbrott, i så fall så är det Justitiekanslern är åklagaren.

Känner man sig utsatt för förtal, så får man meddela JK. Det krävs sedan att [ansvarig utgivare] åtalas av en tryckfrihetsjury.
__________________
Senast redigerad av miikos 2014-01-28 kl. 11:05.
Citera
2014-01-28, 10:53
  #731
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wosp
Tyckte att jag läste någonstans att endast domar ifrån dom senaste 5 åren ska vara sökbara.
Ja de säger det. Men de kommer givetvis behålla de längre. Tvivlar på att de någonsin kommer gallra bort någonting. Det vill till att sidan stoppas.
Citera
2014-01-28, 10:53
  #732
Medlem
Deras kartsök är inte helt perfekt. Jag sökte på kända kriminella i Malmö och där var faktiskt två adresser som inte fanns med på kartan men däremot när man gjorde ett personsök dök dom upp.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback