Citat:
Ja, det är ju inte spännande iaf ...Jag tycker ändå att det där ser ut som en rätt vettig placering för de närmaste 3-4 åren åtminstone. I och med att det är så relativt ovanliga omständigheter med räntorna just nu tycker jag att hedgefonderna känns som trygga val. De har sällan varit #1 när läget har sett bra ut, men klarat sig utmärkt relativt sett i nedgångar.
Jag planerar själv att sätta in det mesta av mitt överskott i Excalibur.
Jag planerar själv att sätta in det mesta av mitt överskott i Excalibur.
Värt att tänka på är ju dock att jag placerade sådär typ säg runt nyår till 2012 kanske eller så? Där i krokarna?
Vet inte om det riktigt har gått upp 100% sedan dess men det är ju inte långtifrån iaf .. så 15-20% aktier och aktiefonder var det ju då.
Men om man såg bakåt på Nektar, Futuris och Lynx så hade 1/3 av vardera gett ca 15% i avkastning per år och det kändes ju tryggt och bra. Men i mitt fall så blev det snarare runt nollan. Och det är där jag ligger med 2xL och vanliga M-S med ungefär eftersom första två månaderna blev nedgångar ..
Det är ju iaf billigt att köra 2xL. Dock har jag ju en del ränteplaceringar och morsan har alla sina pengar i ränteplaceringar vilket ju är helkorkat så det känns ju som det hade varit smartare att låna av sig själv och henne och skitit i att låna av banken om inte annat för att 2 gånger rörelsen gör ont "helt i onödan" när det faller.