Vad tycker ni om det här? Jag tycker det är märkligt och konstigt? Inte att MFF vill, utan att förbundet går med på det.
Ska man inte dela ut pokalen när serien är klar, borde den delats ut i samband med Gnagetmatchen, eller efterföljande hemma match. Jag förespråkar dock det först nämnda.
-----
http://www.expressen.se/kvp/sport/mf...ar-atvidaberg/
Malmö FF säkrade SM-guldet redan på Friends arena mot AIK den 5 oktober. Någon pokal har de dock inte sett till ännu. Traditionen bjuder nämligen att den delas ut först efter det sista omgången. Det skulle i år ha betytt att Markus Rosenberg och kompani lyft bucklan på Kopparvallen efter bortamatchen mot Åtvidabergs FF. Så blir det dock inte.
Malmö FF bad nämligen om att få ta emot Lennart Johanssons pokal i sista hemmamatchen i stället, mot Brommapojkarna den 27 oktober. Det har Svenska fotbollförbundet gått med på.