Citat:
Ursprungligen postat av
samoht
Jag kan inte hålla mig borta från denna löjliga diskussion längre.
En fråga till alla i tråden (inklusive TS):
Hur skulle det fungera om man, i stället för vatten, häller eller sprutar någon illaluktande vätska på katten? TS skulle inte stå ut med att ha katten inne efter en sådan behandling.
Detta var något som jag själv funderade på när vi hade katter som sket på vår radhustomt. Vi har en son som hade pälsdjursallergi så vi ville inte ha katter springande.
Till TS:
Är det inte så att man skaffar husdjur som passar in i den miljö som man bor i? Enligt TS så verkar det snarare vara så att omgivningen ska anpassa sig till djurägarens preferenser. Om det är så så borde det ju också vara okej att ha kor, hästar, får, getter och höns om man bor i ett radhusområde och nu gillar sådana djur. Det borde också vara okej att skaffa en boaorm som man släpper ut lite av och till för att den känner sig instängd annars.
TS oförmåga att skilja på när man ska använda "de" respektive "dem" har även andra uppmärksammat. Gör som andra har föreslagit, använd "dom" i stället. Det är iofs talspråk men om man inte behärskar skriftspråk ska man undvika att använda det.
---/T
Jag vill ju fortfarande att hon ska kunna vara inne?
Vi bor dock inte i ett radhus så det är ju konstigt om man inte få ha katt i ett villa område utanför storstan och nära till skog och långt ifrån bilväg..
Jag har ingen oförmåga har bara för bråttom då jag blev lite upprörd för det mesta, men ska börja använda dom istället så att folk mår bättre