Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-01-06, 14:14
  #1
Medlem
Hejsan.

Jobbar på en städfirma. Skulle nu städa en föreningslokal med en gammal spis. Drog ut spisen, väldigt snuskig men hursomhelst såg jag att vad jag tror är skyddsledaren var helt av och det saknades ca 30 cm av tråden mellan toppen och botten.

http://postimg.org/image/njxxeewmb/

http://postimg.org/image/zabuvsper/

Jag har användt en hel del vatten och olika rengöringsmedel på fronten så den var klar, men som sagt bakom måste också städas. Jag kom mot och satte på spisen och ugnen när jag rengjorde, det brukar bli så.

Har jag varit i livsfara och måste jag rapportera hur spisens tillstånd är? Det är vad jag tror, men är ingen elektriker.

Tacksam för hjälp,

Erik
Citera
2014-01-06, 14:23
  #2
Medlem
Ismokings avatar
det där är bara tippskydd, inget att bry sig om
Citera
2014-01-06, 14:23
  #3
Medlem
Draugadrottens avatar
Det ser ut som resterna av ett gammalt tippskydd som används för att småbarn som står på ungsluckan inte ska få spisen över sig.
Citera
2014-01-06, 14:26
  #4
Medlem
Draup.s avatar
"Skyddsledaren"? Hur menar du - att spisen skulle ha en åskledare eller nåt?

För mig ser det ut som ett gammalt tippskydd som någon helt sonika klippt av.

Edit: Haha, puck-trea på den!
Citera
2014-01-06, 14:31
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draugadrotten
Det ser ut som resterna av ett gammalt tippskydd som används för att småbarn som står på ungsluckan inte ska få spisen över sig.

du har helt rätt jag hade själv ett såndant på min spis i början på 80-talet

mvh
t
Citera
2014-01-06, 15:38
  #6
Medlem
Jag är bara en enkel man så tack alla kunniga. Då är detta mysterium löst.

Hoppas inget barn har kommit till skada då den var av.

Mvh,

Erik
Citera
2014-01-06, 16:58
  #7
Moderator
Pentyls avatar
Hemelektronik, ljud och bild --> El, VVS och bygg
/Moderator
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback