Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-12-02, 11:54
  #229
Medlem
Sixts avatar
Vad är det för fel på svensk skola?

Citat:
OECD har granskat vad som ligger bakom resultatraset i den svenska skolan. Skolminister Gustav Fridolin och gymnasieminister Aida Hadzialic presenterade under tisdagen resultaten.

Ojämlikt, dålig disciplin i klassrummen, lärare som drunknar i pappersexercis och skolval som inte fungerar. OECD:s experter pekar på en rad problem i den svenska skolan efter en granskning.

- Högpresterande skolsystem kombinerar hög kvalitet med hög jämlikhet. Sverige är inte där men borde vara det, säger analytikern Beatriz Pont i sin presentation.

Både starka och svaga elever har försämrat sina resultat kraftigt på senare år.

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/oe...an_4154373.svd

Finns det någon som på allvar tror att Miljöpartiet kan vända den rasande trenden i den svenska skolan? Det är den svenska vänstern som har förstört skolan. Det började med Göran Perssons kommunalisering, och därefter den alltmer fluminriktade undervisningen och krav från vänsterhåll att förbjuda läxor (!) och dylikt.

Det är knappast en slump att vi befinner oss där vi är, och det verkar inte finnas något intresse hos den politiska ledningen att ändra den ideologiska inställningen till skolan och återigen börja satsa på kunskap och lärdom.
Citera
2014-12-02, 13:01
  #230
Medlem
Fris avatar
Har de inte även föreslagit att omotiverade långtidsarbetslösa ungdomar ska "praktisera" inom bl.a. skolan? Alltså bland dem förmodligen även de stökigaste f.d. eleverna. Jättebra idé att göra dem till småfurstar i skolmiljön igen!

Vadå kompetens, varför behövs sånt för att utföra ett yrke? Vem som helst kan ju göra vad som helst. Karl Marx egen beskrivning av det kommunistiska paradiset lyder ju:

"medan i det kommunistiska samhället, där inte var och en har sitt exklusiva verksamhetsområde, utan kan utbilda sig i vilken verksamhet som helst, samhället (vem är det? Frigolin?) reglerar den allmänna produktionen och därigenom gör det möjligt för mig att idag göra ett och i morgon ett annat, att jaga på morgonen, fiska på eftermiddagen, ägna mig åt kreatursskötsel på kvällen och åt kritik efter middagen, precis som jag har lust, utan att någonsin bli vare sig jägare, fiskare, herde eller kritiker"
Citera
2014-12-02, 15:38
  #231
Medlem
Att lägga mer pengar på någonting hjälper inte om ungarna inte lägger mer tid på uppgifter som lär dem någonting.
Ta glosläsning exempelvis. Om jag inte kan glosorna utantill efter en kvart kanske jag bör lägga en timme på dem. Om jag kan dem efter fem minuter bör jag få en längre gloslista.

På motsvarande sätt med matematik, fattar jag inte på en lektion kan det behövas extra tid efter ordinarie tid att gå igenom materialet. Om uppgiften däremot upplevs som trivial borde jag kunna få nya uppgifter.

Hur mycket av de extra pengarna läggs på mer undervisningstid?

Mycket av pappersexercisen och rapporterandet skulle kunna lösas genom fler nationella prov, där elevens resultat ställs mot resten av klassens, skolans, och nationens resultat. Det ger en nog så tydlig signal om hur eleven ligger till. Även för någon typ av diagnoselev så hjälper rimligen extra undervisningstid i många fall.
Låt skolhälsan göra regelbunda kontroller för att se till att problemet inte består i exempelvis syn eller hörselnedsättning.

Personer som inte hänger med trots extra undervisning får gå om, alt placeras i en annan skolform.

Personer som saboterar undervisningen eller utgör en risk för andra elever eller anställda disciplineras och stängs av om de disciplinerande åtgärderna inte ger önskad effekt.

Inom exempelvis idrott och musik är det inte ett dugg kontroversiellt att övning ger färdighet, ej heller att träningen bör anpassas efter individen, eller att man kickar folk som saboterar träningen från laget.
Citera
2014-12-02, 17:49
  #232
Medlem
Här är några saker som skulle göra skolan bättre!

Mindre personer i varje klass
Strängare lärare
Bättre kontakt med hemmet
Mobilförbud
Lärarna borde få slänga ut eleven om den missköter sig.

Samt mer praktik i skolan där eleven får vara någonstans där eleven vill jobba i framtiden för att inspirera eleven för att jobba hårdare och nå betyg för att kunna jobba med det.
Citera
2015-03-30, 22:33
  #233
Medlem
spoilers avatar
"Lärare och nyanlända elever på Ramneröd förstår inte varandras språk. Situationen är akut.

Stämningen är så laddad att det har förekommit hot från elever mot personalen och också hot mellan eleverna.

Så allvarligt är det att Arbetsmiljöverket kräver skyndsamt besked från Uddevalla kommun och Ramnerödsskolan om vad man tänker göra åt saken.

Det handlar om de lite äldre elever som kommer hit som flyktingar. De har varit i Sverige mindre än ett år och får då börja i en förberedelseklass på Ramnerödsskolan för årskurserna 7 - 9.

Eftersom de kommer från olika länder har den svenska läraren hjälp av modersmålslärare.

Men eftersom varje modersmålslärare bara kan prata med några av eleverna blir det lätt stökigt i klassrummet, särskilt i stunder när inte alla elever hänger med i undervisningen.

Om elever börjar bråka med varandra är det svårt för personalen att ingripa på ett bra sätt eftersom modersmålslärarna bara förstår det egna språket och den svenska läraren inte något av språken.

/.../

Annika Levander är huvudskyddsombud för Lärarnas riksförbund och lärare på Ramnerödsskolan, dock inte i förberedelseklasserna. Hon säger att lärarna är nära sammanbrott.

– Många är sjuka. Flera har som strategi att vara sjukskrivna en till dagar i veckan för att orka, säger hon."

http://bohuslaningen.se/nyheter/udde...arandras-sprak
Citera
2015-03-31, 00:27
  #234
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
Brist på auktoritet och gravt felfokus i varje led och på alla nivåer av samhället. Övermaga låt gå-politik genomskinligt uppklädd i humanitetens strassklänning, köpt på avbetalning för lånade pengar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback