Citat:
Ursprungligen postat av
gymfaggot
Klassiskt klipp. Deltagaren är en solbränd bredaxlad pilot med maskulina drag.
http://www.youtube.com/watch?v=Zy_f1KOUlpA
Kvinnan får uppenbarligen kåtslag och häver ur sig både det ena och det andra, "you can put your finger wherever you want!!" etc.
Publiken applåderar och alla skrattar och har kul.
Fråga: Vad hade hänt om det varit omvända roller? Dvs en ung fräsch kvinna med stora bröst kommer in och den lite äldre programledaren som är en man börjar häva ur sig diverse sexuella anspelningar?
Tror ni det hade varit någon skillnad? Hur lång tid hade det tagit innan feministerna flygit i taket och anordnat demonstrationer om de stackars sexuellt objektifierade kvinnorna?
Självklart hade det varit en milsvid skillnad. Män kan per feministisk definition inte vara offer. Är rollerna som i klippet är det helt enkelt roligt.
Hade det varit tvärtom hade det troligen blivit rättssak, förutom avsked och offentlig förnedring, speciellt om det hade varit i Sverige.