Citat:
Ursprungligen postat av
Fruktlimpa
Detta är en konstigt situation.
Imorse klockan 7:30 när jag väntade på att fara iväg till jobbet så såg jag på min mail att jag hade lagt in pengar på mitt PSN-konto för en kvart sedan(Vaknade 6:50). Det var tre olika insättningar som totalt blev 1000 kronor.
Självklart så var det ju inte jag som gjorde detta då jag var vaken när det tydligen ska ha hänt.
Jag har säkrat kontot och allt som har med det att göra, så nu ser situationen så ut att jag har 1000 kronor på mitt PSN-konto.
Så någon mupp har alltså fått tillgång till mitt konto, lagt in pengar(Från mitt bankkonto), för att sedan ta mitt konto.
Nu är min fråga, vad är chansen att en kortreklamation kan gå igenom? Är jag rökt eftersom mina pengar tekniskt sätt inte blev stulna? Kan jag ens bevisa att det inte var jag som la in pengarna?
Borde inte Sony kunna se att personen loggade in från en helt annan plats?
Kort sagt, finns det någon chans att jag kan få tillbaka dessa 1000 kronor till mitt bankkonto istället för mitt PSN-konto?
Har pratat med min bank och de säger att jag först ska försöka få tag på Sony själva, men det är hopplöst segt, så medans så frågar jag Flashback om ni har några erfarenheter själva med det här.
Ja, Sony hävdar ju att de "Aldrig ger refunds" men de har gjort det vid något tillfälle ändå.
I detta fall bör du inleda med en polisanmälan eftersom brott har begåtts. Men troligen kommer det bli banken som får lösa återbetalningen.