Helt öppen känns det väl inte som. Johaug kommer väl sopa banan nu. Om hon inte vinner ett år då Björgen, Kalla, Kowa, Randall, Theckaleva mfl är borta så är det ju nästan svagt med tanke på hennes enorma kapacitet i Alp de ceremis!
Johaug kommer leka hem detta. Hade mina små aningar inför säsongen att hon skulle kunna ta hem touren men nu kommer det knappt vara värt mer än svetten hon lagt ner under tävlingarna. Nåja, inte hennes fel att konkurrenterna inte deltar men hon behöver ju inte direkt bekänna färg.
Johaug vinner Touren i år om hon inte blir sjuk. Gissar att det blir ett par minuters marginal till tvåan till slut. Ser bra ut för Jacobsen just nu, som nog kan klättra ungefär lika bra som Weng, Steira, Lähteenmäki och Roponen. Ställningen bland de som har chans på en topp-sex-placering.:
De två minuter som Bauer och Babikov är efter i dagsläget kan ändå innebära att de hamnar topp-sex eller åtminstone topp-tio till slut, därför att de klättrar så vägvinnande på slutetappen. Sexa resp. sjua i fjol, och då hade de Vylegzjanin, Cologna och Hellner framför sig. Håller fortfarande Legkov som favorit, men Sundby kan bli svårslagen. Northug tror jag inte orkar, tveksamt om han räcker till topp-sex. Manificat och Tjernousov kommer nog att nå bra resultat fortsättningsvis. Martin Jaks lurar på en topplacering också - tjecken bröt Touren i fjol efter att ha inlett bra och har tidigare varit 8:a, 9:a och 11:a i Touren. Hoppas Halfvarsson förvaltar sitt läge väl. Ska bli spännande att se vad Jespersen och Krogh räcker till totalt också. Och vad kan kanadensarna göra när distansloppen tar vid?
__________________
Senast redigerad av Ezzelino 2014-01-01 kl. 11:35.
För att idiot-FIS för typ tredje året i rad lyckas schemalägga damloppets start samtidigt som backhoppnings upplösning. Och för att SVT fått för sig att backhoppningen är så jäkla spännande att de måste visa den direkt.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!