Citat:
Ursprungligen postat av
visualelite
Tjenare. Lyckades bränna mig ganska rejält på fingret på en platta och första reaktionen var självklart att drämma handen i närmast tillgängliga plats, vilket tyvärr var spisen. Hela glaset sprack så det var inte så bra alls. Jag har googlat, sökt här och tittat på cylindas hemsida, det är en spb 68k tror jag, går på ca 7500.
Har någon koll här på vad det kostar med ett nytt glas? Jag är inte sugen på att köpa en helt ny spis, då jag antar att det är dyrare än att bara byta ut glaset. Får ringa cylinda på måndag och se vad dom säger, men tänkte även kolla här. Har någon koll här på vad det kan kosta? 1-2k?
Mvh
Typ 2500:- Bor du i Sthlm finns en snubbe i Aspudden som säljer 2:a sortering på vitvaror. Han har sådana hemma. Sedan om den passar just din/er spis vet jag ju inte.