Citat:
Ursprungligen postat av
Saak100
Satt och strötitta på sällskapsresan igår och tänkte tanken att huvudkaraktären, Stig-Helmer, har mycket gemensamt med mig när det kommer till sociala normer överlag. Ni som har sett filmerna vet ju hur Stig H är till både utseende och beteende.
Om vi nu skulle hjälpa stig-Helmer och analysera vad han gör för fel och vad man skulle kunna ge honom för råd att lyckas bättre i det sociala, vad skulle ni då ändra på och varför?
Han är en tönt. Alltså undergiven, tafatt, överdrivet försiktig, mesig osv
Om du också är en tönt så finns inte mycket att göra då det inte är "fel" utan bara så du är.
Ingen kan förändra så många egenskaper i sig själv.
Det bästa du kan göra är precis vad hans karaktär i filmen gör, bjuder på sig själv med lite självinsikt och blir en goofy kul snubbe man kan driva och ha kul med på ett vänskapligt sätt.
Ingen gillar en stel tönt med dålig självinsikt socialt. Förutom kanske samma typ som känner att de hittat hem.