• 1
  • 2
2013-12-21, 18:48
  #1
Bannlyst
Var på fest igår, snart inser jag att några av bruttorna där är renrasiga feminister. Det är prat om "jämställdhet", "män som förtrycket kvinnor (ofta vita)", "privilegade karlar", "män som är sexister" etc.

En rätt nära vän till mig är också där, arbetar som DJ och ibland bartender, lite halvdräggig, alkoholiserad, sysslar en del med knark osv. Ja, ni förstår nog att han inte direkt är den mest "jämställda mannen", han har också en arsenal av 100-150 ligg i bakfickan.

Efter ett tag blir det rätt humoristiskt när han säger till mig att han ska reta upp dom ordentligt så han börjar slänga sig in i diskussioner med några av feministerna, han skämtar om våldtäkt, säger att han älskar att förnedra kvinnor, argumenterar för att män är bättre på precis allt och att det är vi som byggt världen och att kvinnor enbart är barnafödande gnällspikar, snackar om kvinnors generella inkompetens etc. Bemötandet han får av flickorna är till en början direkt negativt, han blir kallad det vanliga, "kvinnohatare" etc.

Det intressanta är att han inte tar åt sig av det, han bara accepterar och/eller förlöjligar det dom säger. Snart börjar några av dessa feminist-tjejer fnissa så fort han pratar, all uppmärksamhet är på honom.

Senare drar vi ut på krogen, han tar en gruppbild med 3 av tjejerna och lägger ut på facebook med statusen "jag och slynorna", sedan tappar jag bort honom.

En halvtimme innan stängningsdags ser jag han med 2 av dessa tjejer varav han hånglar med ena och den andra står och typ klänger på hans vänstra axel, dom ska hem till honom och "efterfesta", blir tillfrågad om jag ska med men känner att jag skulle må bra av lite sömn nu, så tackar nej.

Runt 4-tiden får jag sms av honom, "Haha knullade Pernilla" (ena feministtjejen), jag bara skrattar.

Idag på eftermiddagen pratar vi om hela röran, han berättar att han även satte på den andra av tjejerna idag efter att den ena dragit hem.

Här har vi alltså en fullbordad sexistisk bartender-player som under hela sitt liv behandlat tjejer som inget annat än knull-dockor. Han hänvisar till kvinnor som slynor, slampor, horor etc.

Även under festen kallar han tjejer för slynor, hävdar att brudar är sämre än män, att alla tjejer bara vill bli råknullade av en dominant man etc, detta inför ett gäng galna feminister som anser att män är skitstövlar.

Detta inte bara resulterar i att dom blir besatta i honom, han har även sex med dom, en efter en


Hur kan detta komma sig? Borde inte han vara ärketypen av en sexistisk kvinnohatare som "behandlar kvinnan som skit och förtrycker henne" ? Hur kan det komma sig att feministerna blev kåta på hans jargong och ville knulla .. medans många feministiska snälla jämställda män troligtvis satt hemma ensamma utan någon kärlek av det motsatta könet?
Citera
2013-12-21, 19:02
  #2
Medlem
Lägg upp bilden "jag och slynorna" du kan pixla ansikterna men texten vill man nog se för att tro på detta. Annars är det väl ingen nyhet att kvinnor är en bunt hycklare? Men detta är nog rätt vanligt förekommande särskilt med hänsyn till hur många "feminister" Sverige befolkas av nu för tiden.
Citera
2013-12-21, 19:03
  #3
Medlem
Skuggvarelses avatar
Kvinnor attraheras av dominant beteende, har det frångått någon?
Citera
2013-12-21, 19:07
  #4
Medlem
En enda lång, ogrundad anekdot. Vad ska diskuteras?
Citera
2013-12-21, 19:54
  #5
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
I tjejernas ögon var han en alfahanne med humor och glimten i ögat. De genomskådade honom. Paradoxalt nog så slår det tillbaka på dem. Även om han skojade med dem så finns det andra som tar honom på allvar.

Dessutom så är mycket av feminismfloskeriet en fråga om attityd. Man ska vara en "kaxig" tjej som räcker långfingret åt patriarkatet. Alltså, sedvanlig tonårstrots och grupptillhörighetsmarkör (även om tjejerna var äldre än så).
Citera
2013-12-21, 19:58
  #6
Medlem
Perriss avatar
Klart de tänder på någon som kan ta för sig med humor, för precis som du säger så menade han inte allvar, och det trodde nog knappast damerna ifråga heller. Men han var spännade och annorlunda. Hade han tagits på allvar hade det nog varit andra bullar.
Citera
2013-12-21, 20:01
  #7
Medlem
Förmodligen en hittepå historia, skapad till en tråd på FB.
Citera
2013-12-21, 20:50
  #8
Medlem
hashish-boys avatar
Jag har också träffat på kåta feminister som gillat sexistiska män. En var särskilt förtjust i mig och varje gång jag sa något som hon inte gillade så skulle hon debattera (jag tror hon blev kåt av det) så när vi snackade kunde hon helt plötsligt säga att jag nog hade en liten penis och att jag skulle visa den för att hon skulle tro något annat

Jag tror inte att politiska åsikter och vad man går igång på är samma sak.
__________________
Senast redigerad av hashish-boy 2013-12-21 kl. 20:54.
Citera
2013-12-22, 00:57
  #9
Medlem
munspruts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Förmodligen en hittepå historia, skapad till en tråd på FB.
Det är möjligt att storyn är påhittad men det finns ingenting i den som inte är trovärdigt om du trodde det, så här funkar kvinnor
Citera
2013-12-22, 01:24
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av munsprut
Det är möjligt att storyn är påhittad men det finns ingenting i den som inte är trovärdigt om du trodde det, så här funkar kvinnor

jaha du. Och det är du man att bedöma om 3,5 miljarder kvinnor?
Citera
2013-12-22, 01:33
  #11
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
jaha du. Och det är du man att bedöma om 3,5 miljarder kvinnor?
Om alla var unika individer utan någon som helst likhet i beteende från en individ till en annan, då skulle det väl inte finnas saker som könsroller? Vi känner väl alla igen beskrivningen i trådstarten, oavsett om det var en sann historia eller inte, särskilt under tonåren och de tidiga +20 åren så är det ofta så det funkar. Det är inte heller myter och rykten, utan sådant som man själv sett med egna ögon på hemmafester och uteställen ...
Citera
2013-12-22, 01:52
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bjursa
Om alla var unika individer utan någon som helst likhet i beteende från en individ till en annan, då skulle det väl inte finnas saker som könsroller? Vi känner väl alla igen beskrivningen i trådstarten, oavsett om det var en sann historia eller inte, särskilt under tonåren och de tidiga +20 åren så är det ofta så det funkar. Det är inte heller myter och rykten, utan sådant som man själv sett med egna ögon på hemmafester och uteställen ...

Fast denna egendomliga förkärlek att tillskriva alla kvinnor egenskaper man råkar se hända på fester eller krogar kl 3 på natten. Är inte det komik?

1. Det är skillnad för de flesta män vilka de har ons med en lördag kväll när de är lite på lyran. Ingen skulle därför anklaga vederbörande för att enbart dras till den typen av kvinnor. men det är tydligen ok dra de slutsatserna då det gäller kvinnor?

2. Det är mils skillnad mellan de man attraheras av som osäker 19 åring och de man som mogen 30 åring känner är nått att ha. Uppenbart för alla men tydligen inte då det gäller kvinnor.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in