Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2013-12-21, 23:30
  #25
Medlem
AKKo-Itachis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Efter 1½ månads frånvaro känner du dig inspirerad komma in och kommentera Golonkas lysande inlägg och kalla det det dummaste hittills. Kompetens!? Tror du att det finns en politikerutbildning som ger politikerjobb resten av sitt liv och alltid ha svar på alla frågor? Tacka vet jag politiker som är ärliga och representerar väljarna och förstår hur det är i verkliga livet. Vi har haft nog med Östermamlsyngel som inte arbetat en dag utanför politiken men som sitter och pekar hur vi som går upp kl 5 måndag till fredag ska tycka tänka.

En halv månad? Vad fan snackar du om.

Man behöver inte gå en "politikerutbildning" för att åtminstone veta vilken politik partiet man representerar bedriver. Men visst i din lilla fantasivärd så är alla kompetenta så länge de är ärliga, deras faktiska kunskap om de beslut de tar spelar ju ingen som helst roll.

Jo, du gör nog bäst i att lämna över tänkandet till oss andra.
__________________
Senast redigerad av AKKo-Itachi 2013-12-21 kl. 23:42.
Citera
2013-12-24, 22:09
  #26
Medlem
KulturBladets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Golonka
Men det här är ju en av de dina! En sjukpensionär, jobbat som svetsare.... En "svag och utsatt" som vill se satsningar på vården! En högst vanlig person -inget speciellt alls- som ställt upp med att engagera sig politiskt och delta i processerna? Föraktar du dina egna, ditt pack? Hon pratar med bred dialekt, en ganska "bonnig" dialekt dessutom. Hade du tagit henne mer på allvar om hon snackat stockholmska i lite högre tempo och kanske varit lite piffigare stylad?

Du är precis som jag alltid vetat hur ni är, ni inom extremvänstern. Ni föraktar och ser ner på s.k vanligt folk som kanske har råd med en liten husvagnssemester, som dansar till Berth Idoffs och kollar dumma program på TV. Den här kvinnan är er väljarbas och ni inom vänstern sviker sådana som henne gång på gång på gång! Ni med era "aktioner" och ert jävla genus-prat, vithetsstudier och "uppror mot normerna"! Ni är fan ingen arbetarklass! Den här kvinnan, däremot, är arbetarklassen personifierad!!

Där sitter hon, lite normal och ordinär med ful frippa och utan glamour alls! En röst som skälver av nervositet inför frågorna hon får, men hon är ärlig och står för att hennes kunskaper är begränsade. Slingrar sig inte! Rapar inga floskler! Reagerar inte mediatränat. Ska en sådan som hon aldrig få makt? Ingen rätt att vara delaktig i beslut och processer?

Jag förstår att du vill kamma hem lite skratt-poänger och bröla över hur jävla dumma i huvudet SD är, men du blottställer samtidigt vilket satans svin du är bakom din pittoreska mask av "arbetarmakt". Du är en posör! En tom påse med dålig luft!


Åh fy helvete vad du låter korkad. Är du på allvar? Du ger henne alltså indirekt cred för att hon är "ärlig". Hon är satt där för att göra ett jobb, som hon inte är kvalificerad för. Men du tycker det är okej att en sån människa har makt bara för att hon är SD och du också? Jag respekterar allas åsikter men att du inte själv förstår hur mycket såna människor som du och hon smutsar ned politiken är fan tragiskt.
Citera
2013-12-25, 01:05
  #27
Medlem
Deliras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sultanen1
Jag varken röstar eller sympatiserar med SDs politik. Men jag tycker faktiskt synd om henne, inte på ett nedlåtande sätt. Jag menar, hon är en fd svetsare som har garanterat växt upp med centerpartiets grunder för att sedan bli rövknullad av systemet. Hon försöker verkligen engagera sig i politik så gott det går men journalister ska alltid göra folk till åtlöje för sina egna egoistiska skäl.

Centerpartist? Svetsare röstar S, V eller SD. Tanten är ju helt bakom flötet och i sanning en ypperlig företrädare för vänstern (S, V, SD).

Synd att hon lade av.
Citera
2013-12-30, 17:38
  #28
Medlem
Addhocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Efter 1½ månads frånvaro känner du dig inspirerad komma in och kommentera Golonkas lysande inlägg och kalla det det dummaste hittills. Kompetens!? Tror du att det finns en politikerutbildning som ger politikerjobb resten av sitt liv och alltid ha svar på alla frågor? Tacka vet jag politiker som är ärliga och representerar väljarna och förstår hur det är i verkliga livet. Vi har haft nog med Östermamlsyngel som inte arbetat en dag utanför politiken men som sitter och pekar hur vi som går upp kl 5 måndag till fredag ska tycka tänka.

Vad menar du med att "ha svar på alla frågor"? Tanten fick ju välja fritt vad hon skulle svara, eftersom frågan gällde vilken politik/vilka frågor SD ville driva. Det öppnade ju upp för henne att verkligen nämna en fråga som hon kan något om!! Men neee, hon kunde inget om något tydligen. Beklämmande, tragikomiskt och samtidigt j-vligt otäckt tycker jag.

Begriper inte hur någon kan tycka något annat. Skämmes!
Citera
2015-03-21, 08:41
  #29
Medlem
Håller samma nivå som övriga Sverigedemokrater.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback