Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2013-12-19, 17:54
  #1
Medlem
Knullkungens avatar
http://www.journalisten.se/nyheter/u...ter-avslojande

"Expressens och Researchgruppens medarbetare har hotats efter deras avslöjanden att SD-politiker anonymt skriver rasistiska inlägg. Det har även startats en insamling för att stämma Expressen.

– Efter publiceringen har ett antal inlägg gjorts på exempelvis Flashback där våra hemadresser och annan information lagts upp med uppmaningar om att ”besöka oss”. Andra önskar livet ur oss i förtäckta ordalag, säger Carl Tullgren, en av dem som jobbar med Researchgruppen."
__________________
Senast redigerad av Knullkungen 2013-12-19 kl. 17:59.
Citera
2013-12-19, 18:03
  #2
Medlem
svampdamps avatar
Är man med i leken får man leken tåla? Om man sprätter upp andra människors anonymitet tycker jag man får tåla att man får mothugg.
Citera
2013-12-19, 18:08
  #3
Medlem
ChristianXs avatar
De har ju inga problem med att avslöja anonymiteten hos allehanda artikelkommentatörer och besöka dem i deras hem så rimligtvis borde de på samma sätt tycka att det är trevligt att få besök av andra hemmavid. För det är väl inte så att öppenheten bara gäller åt ena hållet..?
Citera
2013-12-19, 18:19
  #4
Medlem
Vad förväntade de sig?
Citera
2013-12-19, 19:25
  #5
Medlem
frihetskrigares avatar
Dom får väl skylla sig själva. Uppmanar man till hembesök till andra får man väl tåla det själv. Nej den där Carl Tullgren vill endast ha lite uppmärksamhet och gråta ut lite i media.
Citera
2013-12-20, 01:03
  #6
Medlem
Golonkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frihetskrigare
Dom får väl skylla sig själva. Uppmanar man till hembesök till andra får man väl tåla det själv. Nej den där Carl Tullgren vill endast ha lite uppmärksamhet och gråta ut lite i media.

Precis! Buhuhuuuu... Springa och böla i blaskorna om "hot" och "hat" när man beter sig så jävla illa. Hoppas verkligen polisen gör något åt de där typerna innan någon näthatare kliver ur cyberrymden och kör lite vigilante-style!
Citera
2013-12-20, 12:58
  #7
Medlem
PaterNoster777s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raxmouse
Det finns bra kapitalister men dom flesta är giriga.
AFA har uppenbart inga problem med att liera sig med kapitalisten Robert Aschberg för feta stålar.


Det är inte bara Avpixlat, Fria Tider och Exponerat som har blivit hackade. Det har även Svenska Dagbladet, Sveriges Television, CNN, ABC News, The Jerusalem Post och The Telegraph bilvit, enlig en intervju med Martin Fredriksson i The Local, som även de har blivit hackade.

En moderat riksdagsman som kritiserat Reinfeldt på Svenska Dagbladet kan således finnas i AFA:s åsiktsregister.
Det handlar enligt vad de själva påstår om 29 miljoner poster som AFA har tillgång till!

De var väl medvetna om att de bröt mot amerikansk straffrätt men de brydde sig inte om det eftersom de trodde att Disques skulle tysta ned saken, de verkar att ha räknat fel.

Med tanke på att CNN ägs av Time Warner och ABC News ägs av The Walt Disney Company kanske dessa inte gillar att ha blivit hackade av en av The Pitate Bays grundare?
Uthängd är bara förnamnet.

Martin Fredriksson har även starkt engagerat sig stark mot Julian Assange, varför han sedan länge har uppmärksammats av Assanges anhängare.
Anledningen härtill är okänd, kan det finnas kopplingar till Anna Ardin, hon blev ju sur när kondomen sprack.
Citera
2013-12-20, 15:56
  #8
Medlem
LVX156s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PaterNoster777
Det är ju inte heller fråga om några gamla ungdomsynder, Carl Tullgren dömdes den 11 december 2013 för att ha försökt spöa upp en taxichafför med knogjärn när han misslyckades med att med att springa ifrån betalningen.
Glöm inte bort att AFA-Tullgren dessutom hamnat i slagsmål inte mindre än två (2) gånger efter att han blivit påkommen med att försöka stjäla alkohol. Vid ett tillfälle misshandlade han då en kille grovt med knogjärn. Det är alltså ingen engångshändelse, utan han tar till våld när han vill. Fast det är det ju ingen journalist som skriver om.
Citera
2013-12-20, 19:34
  #9
Medlem
quanto_tempos avatar
Jag skriver numera som Diavolo72 på A.P samt F.T. .. jag kommer att vända mig till vissa medier som visar att Martin . F tidigare varit skinhead .. ev. nazist när han växte upp i Västervik dvs innan AFA-tiden. Väntar på bilderna (som är fysiska bilder)..

Tror inte det kan klassas som ett hot, men som ansvarig utgivare bör folk få veta ännu mer om hans historik.
Citera
2013-12-20, 19:44
  #10
Medlem
ÅnkelGunnars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swimp78
Jo, visst är det så, och det vet alla. Moderatorerna är hårdare mot folk som har fel åsikter (dvs icke SD:vänliga och högerpatroptiska). Samma inlägg kan resultera i varning respektuve icke-varning beroende på huruvida du irriterat patriotiska mods med din åsikt eller ej.

Själv har jag fått varning på lösare grunder än vad som folk med en annan politisk utgångspunkt slipper undan med.
Sett till dina bidrag i den här tråden så hade du förmodligen fått lika många varningar oavsett vem du i smyg lägger din röst på. Oavsett vilket så är de diskussionerna OT i den här tråden, och det säger jag i egenskap av moderator och inget annat.

// Mod
Citera
2013-12-20, 21:22
  #11
Medlem
LVX156s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av quanto_tempo
Jag skriver numera som Diavolo72 på A.P samt F.T. .. jag kommer att vända mig till vissa medier som visar att Martin . F tidigare varit skinhead .. ev. nazist när han växte upp i Västervik dvs innan AFA-tiden. Väntar på bilderna (som är fysiska bilder)..

Tror inte det kan klassas som ett hot, men som ansvarig utgivare bör folk få veta ännu mer om hans historik.
Högintressant! Jag ser fram emot att få se dessa bilder, och även få mer information om medlemmar och sympatisörer till Researchgruppen/AFA-Dokumentation. Vi vet ju nu att åsiktsregistrering är helt okej enligt dem, så jag tycker att vi ska bygga upp ett riktigt fint litet arkiv med allt vi kan hitta om dem.

Hur är det med Mats Deland (http://sv.wikipedia.org/wiki/Mats_Deland), har han någon koppling till Researchgruppen? När han skrev boken "Brunt!" så samarbetade han ju med (och försvarade) AFA-Dokumentation, som såklart enligt honom var något heeeelt annat än AFA, för självklart tog ju Deland avstånd från våld.
Citera
2013-12-22, 15:02
  #12
Medlem
Gift44s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knullkungen
http://www.journalisten.se/nyheter/u...ter-avslojande

"Expressens och Researchgruppens medarbetare har hotats efter deras avslöjanden att SD-politiker anonymt skriver rasistiska inlägg. Det har även startats en insamling för att stämma Expressen.

Efter publiceringen har ett antal inlägg gjorts på exempelvis Flashback där våra hemadresser och annan information lagts upp med uppmaningar om att ”besöka oss”. Andra önskar livet ur oss i förtäckta ordalag, säger Carl Tullgren, en av dem som jobbar med Researchgruppen."
What goes around comes around din jävla medelklassfjolla. Trodde du inte det?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback