Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-01-29, 23:24
  #121
Medlem
Hur köper man dessa doge coins med svenska kronor?
Citera
2021-01-30, 04:38
  #122
Medlem
Sikkans avatar
Zelcore wallet hanterar en jävla massa olika coins, bla doge
Citera
2021-01-30, 08:46
  #123
Medlem
MrBraxs avatar
typ 5% nedladdat nu och doge har kraschat helt klart, aja får bli nästa gång
Citera
2021-01-30, 10:47
  #124
Medlem
Dr.Musics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBrax
typ 5% nedladdat nu och doge har kraschat helt klart, aja får bli nästa gång
Du kan ju även ladda ner gamla Block fram till i höstas så slipper du synka från början. Finns länkar att tillgå på Reddit bla.
Citera
2021-01-30, 11:57
  #125
Medlem
Värt att köpa in sig på dippen nu?
Citera
2021-01-30, 12:48
  #126
Medlem
MrBraxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Music
Du kan ju även ladda ner gamla Block fram till i höstas så slipper du synka från början. Finns länkar att tillgå på Reddit bla.

Har redan laddat ner en 13gb fil, så den gick lite längre fram i core ja
Citera
2021-01-30, 13:04
  #127
Medlem
Dr.Musics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBrax
Har redan laddat ner en 13gb fil, så den gick lite längre fram i core ja

Flaskhals just nu dessvärre. Behövs fler noder för att klara av det ökande trycket...

Citat:
Ursprungligen postat av bradaron
Värt att köpa in sig på dippen nu?

Beror på hur länge du tänker hodla. DOGE är en klassisk kryptovaluta som har varit med länge. Bra att ha lite extra DOGE men glöm inte bort att främst hodla BTC.
Citera
2021-01-30, 13:10
  #128
Medlem
MrBraxs avatar
Jo det är bara 2-3 personer online sen igår, verkar rätt dött det här.

Men det jag är mer orolig över är hur man ska fixa skatt på detta om jag någonsin lyckas sälja det.
Citera
2021-01-31, 13:56
  #129
Medlem
blackcloaks avatar
Har följt grafen under helgen med skräckblandad förtjusning. Stackars alla amatörer som i samband med nyheterna om AMC- och GME-pumpen fått upp blicken för dogecoin och förlorat hela sina sparkapital...
Citera
2021-02-03, 10:27
  #130
Medlem
Dogecoin - fantastisk investeringsmöjlighet just nu?

Med anledning av hypen som just nu pågår med dogecoin - i kombination med det starka communityt - får företag som implementerar dogecoin nu stor uppmärksamhet av media.

https://news.bitcoin.com/publicly-li...ns-popularity/

https://mobile.twitter.com/TankAbbot...90096275185666

Dogecoin har ett stort community som just nu håller på köpa billboards runt om i hela USA för att öka intresset för valutan, samtidigt verkar valutan ha stabiliserats på över 3 cent I väntan på nästa stora rusning uppåt, en uppgång på runt 333% från det tidigare stabila 0,009 USD. Trenden ser dessutom ut att vara "bullish pendant" enligt marknadsanalytiker, vilket betyder att dogecoin är på väg upp. Initialt ökade dogecoin med hela 800% på ett dygn men har nu alltså stabiliserats något.

https://www.google.com/amp/s/www.inv...ks-remain/amp/

https://www.google.com/amp/s/www.cnb...lks-it-up.html

Läs mer på reddit forumet här:

https://www.reddit.com/r/dogecoin/co...ion_keep_your/

Att även Elon Musk yttrat sig vid ett flertal tillfällen om just dogecoin verkar också ha bidragit till trenden. Bland annat har han sagt följande:

“The most entertaining outcome and the most ironic outcome would be that dogecoin becomes the currency of Earth in the future.” (Källa: CNBC https://www.google.com/amp/s/www.cnb...f-bitcoin.html)

Möjligheterna verkar tack vare dess låga pris oändliga och lockar därför många unga småinvesterare. Skulle dogecoin gå upp till 1 dollar, vore det en ökning på runt 3300%.

Äger ni dogecoin? Kommer valutan att rusa? Vilka företag kommer att implementera dess användning härnäst?
__________________
Senast redigerad av HumanMale 2021-02-03 kl. 10:52.
Citera
2021-02-03, 10:29
  #131
Avstängd
ihatemes avatar
Jag har flera miljoner Dogecoins så visst

Skämtvaluta...
Citera
2021-02-03, 10:36
  #132
Medlem
shaktas avatar
Det är en väldigt rolig crypto att swingtrada med Du kan göra ett par 100:- i timmen ibland mer.

Något som hade en kurs på 0.04 kan snabbt gå ner till 0.009 på mindre än en dag och sedan upp igen.

Det mesta händer på nätterna när jänkarna tradar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback