Citat:
Ursprungligen postat av
Rosen.
Det borde ju bli (5x-5) + (20-5) alltså 5x-5+15=0, då har vi dragit av 5 från alla termer, men jag vet att det inte blir så men det borde det väl?
Mvh Rosen.
Där drar du bort 5:an två gånger på vänstra sidan och endast en gång på högra sidan. Du inser väl att du tar bort dubbelt så mycket till vänster då. Om vänster och höger var lika stora innan din aktion (och det var de eftersom vi hade likamedtecken) så kan de knappast vara det längre efter att du tagit bort mer från väster sida.
Citat:
Ursprungligen postat av
Rosen.
I fysiken t.ex. så får man bara ta bort ett "m" om det är m i alla termer, t.ex. mgh=(1/2)*mv^2+ma.
Här kan vi ta bort m från alla termer och inte bara flytta från ett led till ett annat.
Mvh Rosen.
Du tar inte bort något. Du dividerar hela höger sida och hela vänster sida med m. När du multiplicerar eller dividerar så måste du utföra det på alla termer, annars så har du inte multiplicerat/dividerat hela sidan.
Du måste testa dessa saker med enkla uttryck för att se hur det fungerar. Ta tex 1+1+1 = 3
Om du tex drar bort 3 från bägge sidor så blir det givetvis 1+1+1-3 = 3-3 = 0. Du inser ju att det inte blir 1-3+1-3+1-3 = 3-3.
Om du multiplicerar båda sidorna med 3 så blir det 3 x (1+1+1) = 3x3 --> 3x1+3x1+3x1 = 3x3 =9
Och här inser du ju att det inte blir 1+1+3x1=3x3
När man dividerar och multiplicerar måste man göra det på alla ingående termer. När man sätter till eller drar ifrån något så gör man det en gång på vardera sidan. Om du inte förstår det så måste du undersöka hur det fungerar med enkla exempel.