Citat:
Ursprungligen postat av
Roundcube
Dessutom har jag ett minne av att romanek skrev "koden" för element 115 nästan två år innan en rysk forskare kläckte det.
Element 115 (först eka-vismut enligt mendelejevsk praxis, senare ununpentium) har vart omtalat och blivit beskrivet av vetenskapen i minst 50 år. Precis som en mängd andra tunga ämnen alltså (115 är s.a.s inte unikt på något sätt utan tillhör bara det där gänget supertunga ämnen som man länge förutsett finnas).
Några papper det senaste halvseklet som talar om 115 m.fl. tunga och då ännu ej upptäckta ämnen:
Synthesis of Transcurium Elements by Nuclear Reactions with Heavy Ions
C. Keller, 1965
The Nuclear Properties of the Heavy Elements. Volumes 1-3
E. K. Hyde et al, 1965
Prospects for Further Considerable Extension of the Periodic Table
G. T. Seaborg , 1969
Här går Glenn Seaborg så långt att han talar om upp till element 164, och inkluderar förstås också 115 i sitt utökade periodiska system samt beskriver de förväntade kemiska egenskaperna hos 115 m.fl.
The Continuation of the Periodic Table Up To Z = 172/The Chemistry of Superheavy Elements.
B. Fricke, W. Greiner et al, 1970
Fler förutsägelser om de supertunga ämnena, och nu går man ända upp till element 172.
Predicted properties of the superheavy elements. III. Element 115, Eka-bismuth.
B. Fricke, C. W. Nestor Jr. et al, 1974
Här beskrivs just 115, med fler detaljerade förutsägelser.
...Och så vidare. I Sovjet publicerades det under denna tid också hyllvis av papper om dessa supertunga ämnen, men de är svårare att rota fram. Seaborg m.fl. nämner dock sina sovjetiska kollegor ett flertal gånger ovan.
Under all denna tid blev förstås också de
upptäckta tunga grundämnena stadigt fler, exempelvis element 100 (1952), 101 (1955), 102 (1958), 103 (1961), 104 (1968), 105 (1970), 106 (1974), 107 (1981), 109 (1982), 108 (1984)... Alltså ett stadigt flöde av upptäckter i linje med de förutsägelser som gjorts, starkt knutna till utvecklingen av bättre och kraftfullare partikelacceleratorer.
Mendejelev förstod att så skulle ske redan från början då han formulerade det första periodiska systemet och förutsåg då ej ännu upptäckta element. Det är s.a.s. inget märkligt med det, utan det är så det fungerar, man kan förutse saker utifrån det ramverk man redan har, förutse deras egenskaper till viss del samt förstås räkna ut vad som krävs för att framställa dem.
Men ja... 1989 kom alltså Bob Lazar och hävdade ditt och datt om grundämnet 115 med betoning på UFO och antigravitation och så vidare, vilket snabbt snappades upp av massor av folk inne i den svängen.
I labben världen över fortsatte kalaset som förväntat och 1994 syntetiserades 110 och 111, 1996 kom 112, 1999 kom 113 och 2000 kom 116... 2003-2004 så syntetiserades 113 och 115, den senare bekräftades än en gång nu i år av svenska forskare. Under 2000-talet har även 114, 117 och 118 syntetiserats, men de har inte blivit 100% bekräftade ännu av andra partikelfysiska labb.
När man då faktiskt syntetiserat 115 så var de egenskaper man hann observera innan det sönderföll i stort sett i linje med vad alla dessa fysiker och kemister räknat ut sedan långt tillbaka. Samma sak som med de övriga tunga elementen.
Av någon märklig anledning tycks folk ha fått för sig att syntetiseringarna som gjorts nu på senare tid på något vis "bekräftar" Lazars påståenden och ja, den här Romaneks också då (som fick det från Lazar). Alltså trots att deras prylar dök upp först
20 år efter att grundämnet inkluderats i det utökade periodiska systemet, efter en jädra massa decennier av förutsägelser och kontinuerlig nukleosyntes av ej naturligt förekommande element allt längre ned i systemet och så vidare.
Det var ju knappast någon "förutsägelse" vid det laget - man visste att det fanns, hade rätt bra koll på hur det skulle bete sig och hur man skulle framställa det så småningom.