Lätt skeptisk till Ekholm. Å ena sidan är han expert och ska förmodligen säga vad han tror kommer ske. Å andra sidan bör väl en kommentator bidra till och försöka höja dramatiken om sådan finns???
"Inte en chans att Berger förlorar detta" När Fourcade leder med 3,5 efter sista skjutningen...
Jahapp, snöandet tilltog så blev det istället tvärtom min spådom om höga startnummer i toppen.
Visst, "tur" för Norge och Berger men samtidigt så är det deras bredd som premieras då de automatiskt har toppnamn i varje startgrupp. Blir som en helgardering mot väderomslag. Berger hade tur och Svendsen otur. Att han är utanför topp-6 med bara en bom på en sprint är inte normalt.
Måste ju verkligen kännas superkul för Högberg och Jonsson att ta stryk av nykomlingarna Lif och Brorsson...Jag börjar få svårt att se en anledning till att inte starta om helt och håller med enbart 90-talister i A-laget. Möjligen att det var aningen omvänt i damlaget med nackdel att starta tidigare men det lär inte ha varit med mycket i såna fall. Såg inte det loppet dock.
Kommer ihåg när Staffan Eklund alltid sa att om Högberg skulle vara runt 45 sekunder bakom täten efter sin sträcka så gör hon en bra stafett. Nu skulle det vara överraskande om hon skulle klara det och då är motståndet sämre nu än för några år sedan. Tråkig utveckling.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!