Citat:
Ursprungligen postat av
absynthe
Galen teori. Hade du sagt Carl Bildt eller Anders Björck hade titeln i alla fall varit vettigare. De har ju den där omisskännliga "stämpeln".
Poängen med en framgångsrik subversiv agent är just att inte väcka misstankar.
Citat:
Ursprungligen postat av
KycklingIRymden
Den svenska skolan var väl på fallrepet i alla fall 2 år tidigare än Björklunds tillträde. Däremot är frågan om medveten försämring intressant!
Ja, visst är det!
Citat:
Ursprungligen postat av
Grillo
Vad skulle de positiva effekterna vara med att få ner skolresultaten?
En subversiv agent syftar inte till att få fram positiva effekter, utan
önskade effekter.
Citat:
Ursprungligen postat av
Grillo
Till vilket pris? Eller du har missat att en av de saker som Sverige kan skryta om är vår höga andel högutbildade och den fokus på högteknologiska företag som finns i landet? Vad återstår om ingen kan driva dessa vidare efter att nuv generation gått i pension?
Det finns fler nackdelar än fördelar med en lättkontrollerad befolkning. Som vanligt kan man kolla på Nordkorea för att inse det.
En subversiv agent måste inte kontrollera befolkningen. Han vill kontrollera situationen till sin fördel, som inte nödvändigtvis på något sätt behöver inkludera befolkningens välbefinnande. Sverige har extremt lite mutor jämfört med övriga världen, annars är det den överlägset vanligaste metoden för subversiv verksamhet, där man vill påverka ett politiskt klimat eller samhällsutveckling. Ofta rör det sig om utländska intressen som vill påverka ett land i en viss riktning.
För svensk del verkar skolan vara ett realistiskt mål, på just dom grunder du säger.
Citat:
Ursprungligen postat av
C-3PO
Den enkla förklaringen till att vi har den skolpolitik vi har är att Björklund är ideologiskt övertygad om att det han gör är rätt. Han kan inte ta in att forskare och andra säger annorlunda utan han har bestämt sig för hur det är och vad som ska göras åt det.
Jag skulle gärna se en källa på att Björklund vill placera ut kärnvapen på Gotland.
Främst har han uttryck placering av patriot missiler via NATO på Gotland, men resonemanget är mer långtgående.
Du hittar svävande formuleringar om kärnvapens placeringar i Sverige bl.a här(s 8):
http://www.folkpartiet.se/ImageVault/Images/id_3637/scope_0/ImageVaultHandler.aspx
Citat:
Nato kommer att upprätthålla sin kärnvapenkapacitet samt sin rätt att ändra placeringen av
kärnvapnen, ifall omständigheterna så skulle kräva. De nya medlemsländerna deltar jämsides
med de gamla i verkställandet och utvecklandet av Natos strategi, också i fråga om
kärnvapenkomponenten.