Citat:
Ursprungligen postat av
Knugen-Skuk
Väldigt skrämmande att islam har så starkt inflytande över svensk politik. Vänstern, som tidigare var emot religion (Karl Marxs "religion är ett opium för folket"...) har helt plötsligt ändrat sig och vill inte alls motverka islams påverkande på svensk politik.
Troligen betraktar man inte islam som en religion, utan mer som en sorts legitim livsstil som står i kontrast mot judisk-kristent "förtryck och ockupationspolitik".
När det gäller listor på partikandidater så sätts de samman genom medlemsomröstning i provval. Eftersom partierna idag har så få medlemmar så finns det goda möjligheter för utomstående grupper att ta sig in i partierna och med framgång rösta på sina egna kandidater. Detta var ett ganska stort problem för moderaterna inför 2010 års riksdagsval då det avslöjades att bland annat rikdagskadidaten Mats Rudin tog emot pengar för att fixa en bra placering i provvalet.
Det här fallet gäller socialdemokraterna, men den här gången är det partiet självt som viker för islamiska förbundets önskemål. Varför man gör det är oklart, men det är sannolikt ett resultat av Islamiska förbundets växande inflytande i partiet.