Citat:
Ursprungligen postat av
Chris Jack
Ett annat tips kan vara att ha tändningen på när du sätter tillbaka batteripolerna. På så vis är du under huven och inte i bilen när/om det smäller.
Det kan också vara idé att ha tändningen på efter det att batteriet har kopplats bort, till och med vrida fram till startmotorläget en stund, så att man verkligen dränerar systemet på all eventuell laddning som kan ligga kvar i kondensatorer och liknande. Men man ska dock vrida tändningen till AV innan man börjar koppla krockkudden för säkerhets skull.
Detta förfarande leder också till en "kallstart" av systemet när strömmen kopplas på igen, och det kan eventuellt räcka för att introducera krockkudden för datasystemet. Det gör något som påminner om plug and play i windows, den går ut och letar efter alla enheter som finns. På en hyfsat modern Volvo gör man så för att tala om för datorn att man har installerat extraljus till exempel.