Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-11-25, 21:53
  #1
Medlem
hej, jag skrev för inte så länge sen men fick inget svar direkt men, nu är det så att för någon vecka sedan så skulle jag iväg, och upptäcker att halvljuset lagt av helt på min e39 520 -97. både höger o vänster sida har slutat fungera. Allt annat ljus fungerar, dvs dim/hel/parkeringsljus. och ändrar jag från parkeringsljus till halvljus så lyser bara parkeringsljuser. Så jag undrar om det kan vara ljusmodulen som måste bytas, för jag känner att min ekonomi inte räcker till för att byta den på bmw. och det som jag har läst mig till så brukar det oftast vara att halvljuset inte stängs av alls när man har problem med ljusmodulen, och det har inte hänt mig någon gång.är det någon som kan veta vad det skulle kunna vara förutom just ljusmodulen. är väldigt tacksam för svar ( båda lamporna är hela)
mvh
Citera
2013-11-25, 23:34
  #2
Medlem
OfrivilligNasists avatar
Ingen säkring/relä som kan ha gått?
Citera
2013-11-26, 08:52
  #3
Medlem
känns inte som en säkring, eftersom det är olika säkringar till höger och vänster.

Ljusmodulen går att löda ihop igen själv, om man vet nån som har en lödstation eller liknande för radio apparater el dylikt, oftast bara en lödning som har släppt/spruckit när dom slutar fungera
Citera
2013-11-26, 16:48
  #4
Medlem
Adam211s avatar
Mät med en multimeter om du har ström från halvljuset. Kolla så att det är ordentligt jordat.
Citera
2013-11-26, 20:19
  #5
Medlem
vad jag har förstått så finns det inte reläer och säkringar till ljusen på e39orna där av ljusmodulen, men det är jag inte säker på.

jag har inte kollat om där går ström fram, jag får ta och göra det.
vad jag har hört/läst så är ett tecken på att ljusmodulen är dålig så brukar ljuset stå på konstant, men det är kanske inte hugget i sten, men om man nu ska lödda om ljusmodulen, är det någon som har erfarenhet av hur man plockar ut den, för det känns som att det inte är det lättaste.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback