Citat:
Ursprungligen postat av
ManyMen
Du klarade inte att svara seriös?
Är det inte tvättäkta trollning att skapa facebook-grupper om kränkta vita män, hemsidor om bredbenta män i tunnelbanan eller att bränna upp pengar för att provocera? Vill man ha en seriös debatt eller få uppmärksamhet kring sin egen person när man gör dessa saker? När man skriver att man aldrig tänker skaffa barn med en vit man, hur är det tänkt att vi vita "antifeminister" ska regera på dessa krönikor enligt dig? Varför skrivs dessa krönikor? Du ser inte hur mycket moderna feminister går ut för att enbart provocera?
jag svarade dig precis seriöst.
nej att skapa facebookgrupper, hemsidor, twitter eller politiska happenings är att skapa medial debatt/ uppmärksamhet.
Står dig fritt att skapa vad du vill för att debattera något som intresserar dig. "kränkta svarta feminister" ?
Du lever i en medial explosion. De sitter tankesmedjor, PR folk, reklamare och sliter sitt hår för att hitta nya sätt att "komma ut med budskapet"
Och politiker mfl. är desperata hitta sätt. Artiklar i tidningar funkar inte längre så bra. TV funkar inte heller för ingen jäkel tittar på TV längre.
Vad som behövs är något som får folk att söka sig till rätt ställe....en söt katt, bränna pengar, bilder på folk i tunnelbana som fysiskt bildligt berättar om mäns sätt att ta space. Väldigt bra och tydliga bilder helt enkelt. Motsvarigheten för manliga härskartekniker.
Så, tagga ner, lev i nuet, förstå processerna och kulturen som pågår bakom, och se saker för vad det är och sluta ta åt dig så,
Kolla t.e.x upp vad uttrycker "aldrig få barn med vit man" kommer ifrån. det har anor bak till 70 talet.