Citat:
Ursprungligen postat av
yubed
1+2. tron att kön är endast en social konstruktion är normen i Sverige idag. Därför ser man massa kvoteringssystem för att få kvinnor till vissa yrken, män till vissa yrken trots att det går emot får biologi.
3. Endast efter premissen att kön är en social konstruktion, biologiska skillnader diskuteras aldrig. Alla slutsatser som dras tex flickor leker med dockor, män leker med bilar ses som sociala konstruktioner som ska motkämpas.
Nej seriöst, du får läsa på lite,
ingen seriös människa anser att män har snopp och kvinnor snippa är en social konstruktion. Kom igen. Sluta sitt och skriv och tro på sådana dumheter.
Däremot anser man det vara en social konstruktion att män inte skulle kunna ta hand om barn ex. det kan de alldeles utmärkt, ergo en social konstruerad idé kring vad en man är och kan.
3. Biologiska skillnader diskuteras visst, finns genusvetare och/eller naturvetare som sitter och studerar detta i denna stund. Och kommer regelbundet ut vetenskapliga rapporter kring hjärnforskning, våra kroppar etc. Sist igår ex. en rapport där man kommit fram till att fler kvinnor kör osäkert i bilar eftersom bilstolarna är anpassade efter en manlig kropp, ergo fler kvinnor får whiplashskador, eftersom sätet inte är anpassat ergonomiskt efter dem.