Jag har haft ett Asus Xonar Essence STX (internt ljudkort) och ett par DT900 250 Ohm och kan rekommendera dessa. Med lurarna måste du framför allt kolla upp vilken signatur de har: är de bastunga, "varma", diskanta o.s.v? Vad är du ute efter? Leta gärna upp något ställe där du kan testlyssna på ett par lurar. Om lurarna du är intresserad av inte finns tillgängliga kan du lyssna på något i snarlik prisklass.
Jag har inte lyssnat på HD650 men skulle tro att dess signatur skiljer sig ganska mycket från DT990's. HD650 ligger förmodligen lite närmre DT880, och är dessutom dyrare än DT990. Är ganska kass på att beskriva hur saker och ting låter men DT990 är något bastung, fast inte på det där sättet som får ditt huvud att vibrera av låga frekvenser. Den är också ganska "ljus". Detta
inlägg beskriver det lite bättre. Läs gärna på en del själv, finns mycket på head-fi. Ta dock det hela med en nypa salt - skillnaderna är sällan så stora som många vill få de till. Kan väl närmast jämföras med sommelierernas pladder.
Vet inte hur priserna är i Sverige men mina DT990 (
Pro - skillnaden mellan denna och
"Edition" är att "Pro" är fulare och sitter hårdare på huvudet än "Edition". Ljudhårdhvaran är, afaik, densamma) kostade runt 1300 kr när jag köpte dem från Thomann.de.
Jag har f.n Philips Fidelio X1 som jag är nöjd med. Använder mest högtalare nuförtiden, men kan rekommendera lurarna.