Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-11-14, 08:50
  #1
Medlem
Hej. Min mor skall köpa sig en ny skrivare för hemmabruk med visst engagemang inom förening el dyl. Hon skriver ut hyffsat tidvis.

Hon efterfrågar möjligheten att kunna:

Kopiera/Scanna dokument
Skriva ut färgfoton i max A4
Bör vara hyfsat billig i drift, alltså inte 26 patroner

Jag själv tänker att en färglaser under 4000 kanske inte är något att ha, men jag gissar bara hejvilt och därav denna tråden, men om det är bläckstråle eller laser spelar ingen roll så länge den uppfyller kraven, är relativt enkel men framförallt har något mer än kinakvaliteten man är van vid idag

Som sagt, så mycket man kan få ut för pengarna upptill 4000kr.

Tack!!
Citera
2013-11-14, 09:20
  #2
Medlem
Hfuhruhurrs avatar
Mitt stående tips är att även titta på vad det kostar att köpa nya bläckpatroner eller tonerkassetter och hur mycket dessa räcker till. Om ni väljer färglaser, tänk då på att de medföljande kassetterna i regel är startkassetter med extremt lite toner i. Dyrare skrivare har med fulla kassetter.
Citera
2013-11-14, 11:07
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hfuhruhurr
Mitt stående tips är att även titta på vad det kostar att köpa nya bläckpatroner eller tonerkassetter och hur mycket dessa räcker till. Om ni väljer färglaser, tänk då på att de medföljande kassetterna i regel är startkassetter med extremt lite toner i. Dyrare skrivare har med fulla kassetter.

Ja. Jag har kikat på 2 olika bläckstråleskrivare i 3000kr klassen. Den ena har 6 patroner och skriver 8.5 sidor min. Den andra har 4 patroner och skriver uppemot 24 sid per min. Men den skriver ju också fulare än förstnämnda. Jättesvårt detta :S
Citera
2013-11-14, 12:28
  #4
Medlem
CyrusGNetWorks avatar
Min systerdotter köpte denna skrivare som hon ska ha till sina studier. Hon skriver väldigt mycket och var kräsen på en bra skrivare.

http://snipurl.com/2860pqn

Lagom pris och har bra utrustning i sig. Kan denna skrivare vara något för er?
Citera
2013-11-14, 16:04
  #5
Medlem
kinky_Ms avatar
Samsung brukat ju göra bra grejor. Kan dock vara svårt att hitta toner till ett så udda skrivarmärke.
http://www.elgiganten.se/product/dat...ivare-clx-3305
Citera
2013-11-14, 16:43
  #6
Medlem
Det är hopplöst att på ett ekonomiskt vis köpa patroner och andra tillbehör till färgskrivare. Det som i så fall finns att tillgå är att byta chip och fylla på färgpulver själv. Det finns många internetbutiker som tillhandahåller sådant, http://www.refillsupermarket.co.uk/ exempelvis. Då kan det faktiskt löna sig att köpa från Hewlett-Packard, som är marknadsledare i konsten att råna kunder med hjälp av "originaltillbehör".

Det kan mycket väl bli billigare att köpa två skrivare; en svart-vit multifunktionsskrivare av bättre (dyrare) sort som tar högkapacitetstoner, och en billigare färgskrivare med dyra tillbehör som man bara använder sporadiskt. Hur som helst bör du sluta tänka på just dina 4.000 kr, eftersom inköpspriset bara är en chimär i den här branchen.

Jag råder dig att överväga OKI, som har en fin s/v multifunktionsskrivare som tar 12.000-sidorstoner.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback