Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-11-12, 08:32
  #1
Medlem
Silverridges avatar
Tjo gott folk!

Jag håller på och bygger om tvättstugan hemma och har då en kontakt där en tvättmaskin tidigare varit ansluten som jag nu skulle vilja koppla på ett vanligt eluttag på. Kontakten som redan finns är av typen TN-S, dvs ett femledarsystem.

Min fråga nu är om jag kan skarva på ett nytt jordat uttag som jag vill dra bort en bit och då ansluta det till en av faserna, skyddsledaren och neutralledaren?

Skulle detta fungera?
Citera
2013-11-12, 09:05
  #2
Medlem
Bongomans avatar
https://www.flashback.org/t2246338
Citera
2013-11-12, 16:57
  #3
Medlem
y.ys avatar
Nej, du kan inte blanda flerfas-belastningar med enfas-belastningar.
Citera
2013-11-12, 18:43
  #4
Medlem
Inte helt klart i TS, men tänker du använda 3-fas uttaget till något annat än att plocka ut en fas?

Om du inte har tänkt 3-fas uttaget, så får du kolla upp vilken fas som du har minst belastning på och använda den.
Det du tänker gör är en ny installation, dvs jobbet skall göras av en behörig elektriker, hen vet även hur man får gör.
Du måste bland annat har rätt IP-klass på vägguttaget, sedan är det ett minimi avstånd till närmaste vattenkälla.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback