Citat:
Ursprungligen postat av
thelastkingofscotland
Dessutom: är Islams erövringar på 600-talet till 700-talet lika mytomspunna bland muslimer som korstågen blivit i den kristna världen?
Mer, skulle jag tippa. Muslimska fundamentalister refererar hela tiden till den tidiga. "rena" islam och det verkar som den uppfattningen i någon mån delas av stora delar av mainstreamislam. Du kan jämföra med kristnas fixering vid Jesu liv, det antika Galileen etc etc som också var ganska mainstream för 150 år sen.
Resten av den muslimska historien har svårt att nå upp till samma höjder. Dels var islam splittrat, och dels fick många av kaliferna dåligt rykte. De misslyckades också med att stå emot mongolerna. Efter det följde osmanerna, som var turkar och inte hundraprocentigt renläriga. De är rätt talande att de kallade sig för sultaner och inte kalifer.
Debatten om korstågen har gått så många varv att den är svår att hålla reda på, ungefär som den industriella revolutionen eller världskrigen där det finns metadebatter om metadebatter. Mitt intryck av resultaten är att korstågen blivit viktigare för muslimer i modern tid, till stor del som en intellektuell och propagandistisk respons på västerändsk kolonialism i regionen. Notera även att korsfararna aldrig kom i närheten av islams heligaste platser och aldrig erövrade, eller knappt ens hotade, muslimska ekonomiska och politiska centra som Bagdad och Kairo.
Historiskt var korstågen lite av ett mellanspel och (som redan nämnts i tråden) delvis ett svar på muslimska invasioner av Europa och de kristna delarna av Mellanöstern. De sammanföll dessutom med mongolernas förstörelse av Bagdad och krossandet av kalifatet, som fått mycket stor betydelse för muslimsk historieskrivning, och följdes direkt av osmanska riket som varade ända in i modern tid och vars upplösning ledde direkt till dagens politiska situation.