Citat:
Ursprungligen postat av
hextern
Mjo, jag gillar egentligen diesel, men frågan är om det är värt det med skatten. Idag kostade ju dieseln dessutom 40 öre mer än bensinen.
Hört mycket om krångel och elfel på tidiga C5 vilket gör mig lite skraj. Xantia ska vara "skottsäker" enligt Citroenfolk. Däremot är ju enligt Folksams statistik även tidiga C5 krocksäkra vilket Xantia inte är. Bor dessutom i Sveriges Xantia-fattigaste län så det blir nog en tidig C5, tycker halvkombin är snygg dessutom! Nu är det iofs inte min tråd men jag letar lite samma.
Xantia är helt OK, C5 är helt OK den med.
Typfelen är av typen irriterande men ställer dig inte efter vägen.
Xantia:
Tändningslås som orsakar att stereo, kupéfläkt och elbakruta slutar att funka. Stela kablar som spricker i dörröverföring så elhissar, högtalare och elspeglar slutar fungera. Plastarmen till bakre höjdregulatorn. Sprucket kretskort i instrumenteringen så hastighetsmätaren glappar. Inget kostar mer än besvär och några tior att fixa. Värmepaketet läcker ibland, det är inte så dyrt men är ett mörker att byta då hela instrumentbrädan måste ut. Mycket jobb men inte dyrt. Annars är det tanka och köra… 2,0 tct smidigast, 2,0-16V snålare, 1,8-16V duger.
C5:
Knappen till den öppningsbara bakrutan och bakrutetorkarmekanismen oxiderar ihop. Även kablaget till bakluckelåset kan spricka. Fel olja gör att ventillyftarna inte hänger med vilket ger felkoder och dålig gång på 2,0 bensinaren. V6 hade problem med tändspolarna (samma som Audi etc) men de är bytta idag. Skitfin motor om man inte är toksnål (drar ca 0,85-0,95 blandat), 2,0 går att köra på 0,7 blandat om man är försiktig. Reglagekonsolerna vid ratten kan börja glappa (blinkers/helljus etc).
Jag skulle leta en pensionärskörd C5 V6 med få mil. De kostar under 20' och man får en bil som i komfort- och prestandahänseende spöar de flesta av dagens bilar. Dessutom fem stjärnor i NCAP och ljudisolering värd namnet. Lägg undan 10 lakan i en repfond så du kan lämna in för ev skräpfel så slipper du bli förbannad.