Citat:
Ursprungligen postat av
K.Starfighter
SSD finns bara som 2.5".
Samsungs nya serie tycker jag är prisvärd, Samsung 840 EVO Basic
120 gb ligger på under 1000-lappen och det dubbla för 1500 kr ungefär.
Man installerar win som man gör på vanlig SATA-disk. Se till i bios bara att du kör AHCI på SSD'n
Med tanke på att det inte finns rörliga delar i en SSD kan du sätta den hur du vill i lådan. Finns annars adaptrar att köpa på Kjell o company tex så man kan skruva fast den i 3.5" plats
Det finns faktiskt även 3.5" SSD-diskar, men dessa är inte avsedda för konsumentdatorer utan för servrar och ligger i en helt annan pris och kapacitetsklass.
Men då de största 2.5" diskarna nu börjar få ordentligt med kapacitet så börjar 3.5" SSD bli ovanligare. De är nu så snabba att det t.ex. inte finns någon anledning att köpa en 3.5" 120Gb SSD för 2000 spänn när en lika snabb 2.5" kostar 1000..
Dock så saluförs en del 2.5" diskar med monteringsbyglar för 3.5" plats som 3.5" SSD, men det är inte alls samma sak som en riktig 3.5" SSD-disk..