Citat:
Ursprungligen postat av
ett23fyra
en man född 1979 med 2 barn bröt sig in i en källare . 2 som bor där konfronterar dom. dom springer iväg. 2 vittnen ser dom och han dödar dom.
om jag har uppfattat allt korrekt
Nej, vi vet inte vart barnen kommer in i bilden.
Eftersom man enligt uppgift inte kunnat komma i kontakt med BOs anhöriga så verkar det troligare att det handlar om två pojkar som varit ensamma hemma i en villa som det skett inbrott i (av en eller annan anledning).
Pojkarna har hamnat i konflikt med GM och tumult har uppstått vilket påkallat grannarnas uppmärksamhet.
Ett grannpar skyndade till och hamnade i handgemäng med GM. GM tog då den äldre pojken som gisslan [sic] och avvek från platsen. Polisen sade uttryckligen att paret "fritog" den yngre pojken och tumult skulle knappast ha uppstått vid ett villainbrott om alla närvarande var inbrottstjyvar.
Längre bort i området uppmärksammade en äldre kvinna sin man/sambo om att något inte stod rätt till. När de konfronterade GM dödades pojken född 98 och även kvinnan (status på Sambon okänd). GM avvek även från denna platsen men spårades snabbt av hundpatrull och kunde gripas odramatiskt.