Citat:
Har någon av er råkat ut för något obehagligt, vad i sådana fall och vet ni av vem?
Ja, ett antal gånger och den överlägset mest skrämmande upplevelse jag utsatts för av en vuxen man hände redan i barndomen.
Jag var runt tolv år och gick ensam på en smått avlägsen grusad skogsstig mitt under en het och solig sommardag.
Ljudet av andra steg nådde mina öron då det plötsligt, som från ingenstans, dök upp någon bakom mig och jag vände mig reflexmässigt om ett par gånger för att få en bild av denna främling som gick där så tätt inpå.
Det visade sig vara en ung man, uppskattningsvis mellan 18-25 år.
Lång, solbränd, mörkhårig och klädd i en ljus tetröja som kompletterats med såna där fula trekvartsshorts som tycks vara en sedvanlig sommarklädsel bland många ynglingar.
En, vid första anblick, helt vanlig och estetiskt rätt snygg ung kille som med största sannolikhet endast var på väg åt samma håll som jag men ändå, trots denna logiska tanke var det något i mitt inre som triggade en nästintill omedelbar kuslig känsla.
En ond aning som bredde ut sig i själva atmosfären och skvallrade för mig att det var *något* som inte riktigt stämde över detta scenario.
Driven av min stegrande oro tog jag det något drastiska beslutet att ändra riktning och hoppa över den lilla fors som rann längs stigen, rakt in i närmaste skogsglänta och det var strax efter denna handling som alla mina aningar bekräftades - ynglingen gjorde en snarlik tvärvändning i samma riktning och i detta ögonblick insåg jag att det avgörande draget för mig var att bara springa av all den kraft jag förmådde och det gjorde jag också.
Jag sprang för glatta livet, utan att vända mig om, och med siktet exklusivt inställt på det närliggande bostadsområde där jag visste att den motiverande tryggheten väntade på att åter bli min och jag stannade inte förrän målet var fullt nått.
Aldrig har jag känt mig så liten som då. Aldrig kommer denna händelse att lämna mitt minne och aldrig någonsin kommer jag att förstå varför den här killen handlade som han gjorde och detta sistnämnda är nog det faktum som skrämmer mig mest. Att inte förstå.
Citat:
Har ni fått eller fick ni några direktiv hemifrån från era föräldrar om hur ni bör agera?
Blev manad av modern att införskaffa ett överfallslarm vid vårt senaste besök på Clas Ohlson.
Visade sig vara ett klokt drag i slutändan då jag inte längre känner samma oro nu när jag "garderat" mig inför alla de potentiella faror som kan tänkas inträffa under mina kommande kvälls och nattliga promenader.
Det är aldrig fel att vara på den säkra sidan, ett motto som i mångt och mycket är värt att anpassa sitt dyrbara liv efter.