Musikvetare, lyssna upp!
Vi håller på med kadenser i skolan och jag förstår vad kadenser har för funktion, men blev lite förvirrad över vilka kadenser som innehåller vad.
Vi fick nämligen lära oss följande:
Helkadens(I V7 I) - T - D7 - T
Plagalkadens(I IV I) - T - S -T
Fullständig Helkadens(I IV V7 I) - T - S - D7 - T
Dominantkadens(II V7 I) - Sp - D7 - T
Tonal Rundgång(I VI II V) - T - Tp - Sp - D7
När jag läste på om ämnet på wikipedia samt ne stod det dock att t.e.x. plagalkadens bara bestod av en subdominant som leder till tonikan. Det stod även att en fullständig helkadens bestod av subdominant till dominant till tonika. Det stod alltså inte samma som vi lärt oss, har vi lärt oss fel eller hur står det till?
En annan förvirring som uppstod hos mig var vad en Real Rundgång var, kommer inte riktigt ihåg vad läraren sade men någonting om dominantdominant? Jag hade antecknat "Real Rundgång - T-(D7)-DD7-D7" stämmer det och hur blir ackorden till en real rundgång i c-dur isåfall?
Uppskattar verkligen hjälp, är lite förvirrad kring ämnet
Mvh