Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Vad är poängen med att köra om alla dina påståenden som jag redans svarat på i min novell?
Underhållsbidrag går till barn inte till kvinnor.
Så du kanske ska svara på varför barn till "psykopater" inte ha rätt äta eller köpa kläder, eller varför dessa inte ska ha rätt ärva sin faktiska biologiske far?
Barnen har ingen rätt att förverka dom pengarna, så pengarna går till modern.
Vill man köpa kläder till sitt barn gör man det för egna pengar, har man inte egna pengar så stjäl man inte av andra.
Så fungerar övriga samhället, fast här gör man undantag därför att kvinnor inte kan ansvara för sina beslut.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Och är inte mödrar som berövar barn arvsrätten vid juridisk abort utan fäderna. Mödrar ger sina arvslotter till sina barn. Är det enda som de kan ansvara för.
Och det är män som valt ha sex med "psykopater" I vissa fall t.o.m oskyddad.
Du kan inte om ditt liv hängde på det förstå att den som tar ett beslut att föda ett barn i icke optimala lägen är den som är ansvarig för att barnet föds i de läget?
En man som inte vill bli far är inte skyldig till att en oansvarig kvinna tar ett oansvarigt beslut.
-Jag vill absolut inte bli far.
-Det skiter jag i och föder ett barn ändå. Inte mitt fel att jag gör som jag vill, ditt fel att du inte vill göra som jag vill.
Småbarn och psykopater resonerar på det viset.
Och enligt dig kan män förvänta sig att kvinnor är psykopater, som inte kan se till någon annans behov än deras egna.