Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-10-21, 13:53
  #1
Medlem
Awesums avatar
Tjenare!
Min bil har lite sprickor och lackskador på kofångaren så den behöver därför bytas. När jag kollade på nya kjolpaket så tycker jag att alla känns så överdrivna och att de sticker ut alldeles för mycket från ett paket som ska kunna ses som originalpaketet men som ändå inte är originalpaketet (vill inte ha original kjolarna för de är lite mesiga ). Därför undrar jag om man relativt billigt kan rita ett eget kjolpaket i AutoCAD och sedan skicka filen till något företag som sedan tillverkar mitt kjolpaket i glasfiber till en vettig peng så jag sen kan fästa den på bilen efter att ha lackat den i samma färg som resten av bilen. Vet någon om en sådan tjänst existerar och skulle du isåfall kunna länka den?

Jag nöjer mig med glasfiber eftersom jag misstänker att ett kolfiber kjolpaket skulle kosta mer än min bil
Citera
2013-10-21, 14:04
  #2
Medlem
orvarens avatar
Även ett special-designat,handgjort glasfiber kit,till din just din bil,kostar nog även det mer än själva bilen..
("smaka" lite på orden ..)

Vet ju inte vad du har för bil,men till en Mondeo MkII bakre stötfångare,kostade en original runt 4000kr olackad,lägg till runt 2k för lackning,svart..

En "styling" dito kostade runt 2500kr plus lackering..

En specialgjord..Tja,skulle lätt kunna fantisera fram en siffra runt 10-12k/styck för bak,resp. fram..

Plus lack då..
Citera
2013-10-21, 14:34
  #3
Medlem
provocative77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av orvaren
Även ett special-designat,handgjort glasfiber kit,till din just din bil,kostar nog även det mer än själva bilen..
("smaka" lite på orden ..)

Vet ju inte vad du har för bil,men till en Mondeo MkII bakre stötfångare,kostade en original runt 4000kr olackad,lägg till runt 2k för lackning,svart..

En "styling" dito kostade runt 2500kr plus lackering..

En specialgjord..Tja,skulle lätt kunna fantisera fram en siffra runt 10-12k/styck för bak,resp. fram..

Plus lack då..
Dina fantasier är inte realistiska. Enbart att ta fram formen att gjuta i lär kosta runt 50papp.
Först ska ritningen konverteras till en form. Sedan ska den in i CAD/CAM.
När det är klart ska ett mkt stort träblock fräsas i en CNC-maskin. Sedan tillkommer slip och polering.
Efter det så är det bara att gjuta. Enkelt o smidigt för gjutning av en detalj

Billigast blir nog att göra formen själv med handverktyg. Lär knappast bli bra.
Citera
2013-10-21, 14:50
  #4
Medlem
INTPs avatar
Normalt när man tar fram nya glasfiberdelar börjar man med att bygga en plugg, ett föremål som ser ut som den färdiga produkten ska se ut (men med vissa andra extradetaljer för att passa bättre för gjutningsprocessen), man kan t.ex. ta en originalstötfångare, kapa bort bitarna man inte gillar, bygga upp ny form med MDF-skivor, hönsnät och spackel, gips, fantasin sätter gränserna, därefter ordnar man en en blank hal yta som en avgjutning kan lossna ifrån - förslagsvis genom sprutlackering med lösningsmedelstålig lack, våtslipning för att få ytan helt jämn och därefter polering tills den blivit spegelblank. Man vaxar sedan ytan ett antal gånger och släppmedelbehandlar så inget fastnar i ytan.

Stora delar av steget skulle gå ersätta med CAD-ritning som du vill ha och CNC-bearbetning, det skyndar på grovbearbetningen men istället behöver man ett stort block av något lämpligt material att bearbeta. Ett sådant block är förmodligen dyrt, arbetstid i en tillräckligt stor CNC-maskin är dyrt, och man behöver fortfarande göra de senare momenten med lackering och efterarbete för att få ytan spegelblank.

Hur som helst, när man har en plugg klar är det dags att tillverka gjutformen på den. Först läggs ett lager (dyr) formgelcoat som sedan får härda, därefter ett tunt förstalager med glasfiber som måste göras mycket noga - blir det kvar luftbubblor kommer gelcoaten spricka och man får en stor skada som tar tid att åtgärda i efterhand. Därefter kommer den enkla biten, man bygger på med mer glasfiber och ev. andra förstärkningar för att formen ska få tillräcklig stabilitet. När allt härdat plockar man loss gjutformen från pluggen, och håller tummarna för att den blev bra (eller att pluggen är tillräckligt oskadad för att man ska kunna göra ett nytt försök).

Gjutformen behöver uppåt en vecka för att bli helt uthärdad, kanter kapas rent och eventuellt annat arbete görs. Den behöver vaxas ett antal gånger, eventuellt att våtslipas och poleras först om ytan inte var perfekt.

Nu är det dags för det roliga, tillverkningen av den första produkten i gjutformen. Ett lager (billigare) gelcoat målas i den, låts härda, ett lagom tjockt lager glasfiber gjuts sedan på det och den får härda. Eventuella fästen gjuts in. Den plockas ut ur gjutformen, kanterna kapas rent, den skickas till dig och du får lackera den i önskad färg.

Om du orkat läsa såhär långt har du säkert insett att det har gått åt en hel massa arbetstid och material innan allt är klart. Det stod att du nöjer dig med glasfiber för att du tror att kolfiber skulle vara dyrare än din bil, jag skulle påstå att du har fel - allt arbete och material som krävs innan gjutformen är klar är dyrare än din bil, om man sedan gjuter med glasfiber eller kolfiber i den spelar ganska liten roll för totalkostnaden. Det är huvudsakligen arbetstiden man betalar för, materialet är den billiga biten.
Citera
2013-10-21, 15:32
  #5
Medlem
Awesums avatar
Tack för de snabba svaren. antar att jag får nöja mig mer original kjolpaketet
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback