Citat:
Ursprungligen postat av
mini-thea
Ja, det är det som har hänt i detta fallet tror jag. Media och sociala medier gick ut med det som hände i Gunnillse och efter det har allt eskalerat, och inte endast i Göteborg utan hela Sverige. Den senaste hunden som dog nu bodde ju i Lundby och jag trodde direkt att det var på Hisingen. Så var det inte, finns ett Lundby i Örebro också och där var det.
Var det inte nån som skrev nåt om bevis som hade fångats på kamera? Hur går det med det?
För att vara helt ärlig, så tror jag faktiskt inte det fallet med hunden som fick i sig råttgift är relaterad till "originalfallet".
Jag tror att den hunden fick i sig något som faktiskt var avsedd för just skadedjur. Det är inte första gången det händer, eftersom folk kan vara ganska klantiga.
Ett exempel på det är här jag bor, någon var så trött på alla råttorna och fiskmåsarna -så dom la ut råttgift på fönsterbläcket på första våningen!

Många tänker nog inte på att det kan drabba andra djur än dom tilltänkta.
Nu behöver det givetvis inte vara som jag tror, men man ska nog vara försiktig med att säga att det nu har "spridit" sig över hela landet enbart för att en ända hund långt från storGöteborg har dött.
Hade den hunden avlidit av glykol, så skulle jag givetvis resonera annorlunda.
Edit:
Angående kamerabilden: Jag tycker det verkar märkligt att inget har skett med hänsyn till "ryktet" om att någon hade fastnat på film... Nu har det gått ett tag, och skulle det ha varit sant och det verkligen var hundmördaren, så borde saken varit löst och vi borde ha läst om det i media.
Därför vågar jag mig på chansningen att:
#1: Det var ett osant påstående att någon hade fastnat på film.
#2: Det var någon som fastnade på film, men det var fel person som nu är avskriven från utredningen.
#3: Polisen vill vara ännu säkrare inför ett eventuellt gripande och inväntar ytterligare bevis.
Fast #3 är jag nog tveksam till.