Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-10-16, 18:02
  #1
Medlem
hej

sitter och noobar mig i logic och undrar om ngn vet hur man gör så att synten viker undan för kicken? vet att det ska gå utan plugins, men kommer inte ihåg hur!

om ni inte vet vilken effekt det är jag menar så är det den man ofta hör i refrängen på synten i house och liknande

uppskattar om ngn kan hitta en video och länka, för jag hittar nada
Citera
2013-10-16, 18:35
  #2
Medlem
Det heter "side chain" och finns massor av tutorials på youtube. Sök på det
Citera
2013-10-16, 18:38
  #3
Medlem
Sök på "sidechain"

Nu vet jag inte exakt HUR man gör i Logic, men ett vanligt sätt är att man lägger en kompressor på synten och låter kicken trigga den. När kicken går över en viss nivå så sänks "volymen" på synten med lika mycket.. typ

Vill man att effekten skall finnas där även när kicken är tyst så kan man använda en "ghostkick" dvs en separat kick som enbart styr sidechain utan att vara med i mixen
Citera
2013-10-16, 20:02
  #4
Medlem
hittade det tacktack
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback