Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-10-16, 10:46
  #1
Medlem
Vindhlers avatar
Som FriaTider rapporterar om så tackar SD nej till en EU-kritisk allians med Front Nationale och Frihetspartiet i Holland vill starta: http://www.friatider.se/svagt-intres...ritisk-allians

Citat:
Nästa månad kommer Marine Le Pen och Geert Wilders, partiledare för franska Front National respektive nederländska Frihetspartiet, att träffas för att diskutera en allians mellan EU-kritiska partier i olika europeiska länder.

Men intresset har än så länge varit svalt från andra partier i Europa som också är skeptiska mot de former som EU-samarbetet har tagit. Belgiska Vlaams Belang, italienska Lega Nord, liksom Sverigedemokraterna är alla tveksamma till initiativet. Bakgrunden är att partierna, som alla utmålas som ”främlingsfientliga” och ”högerextrema” av massmedia, är rädda för att förknippas med varandra

Så är ser vi hur SD avisar sammarbete med Frankrikes nästa president Marine Le Pen och styrande parti. Hur tänker SD här? Är det inte direkt tjänstefel att INTE odla goda relationer med det partiet som inom några år kommer att leda en av Europas stormakter? Varför är man så förbannat orolig över vad pressen här hemma skall säga? När skall SD lära sig att istället för att vara rädd för pressen, så skall man stå upp för sin ståndpunkt. Mer där till, är SD verkligen seriösa EU-kritiker när de avvisar ett dylikt sammarbete? Borde det inte vara ett eu-kritisk partis plikt att åtminstone påbörja sammarbetet och försöka upprätthålla goda relationer?
Citera
2013-10-16, 11:43
  #2
Avstängd
Mer bevis på en impotent partiledning.
Citera
2013-10-16, 12:01
  #3
Medlem
Nix-registrets avatar
Kan tilläggas att både PVV och FN är största partier i sina respektive länder enligt färska opinionsundersökningar. Det är inga obskyra kufpartier det här. Det är snarare de som borde dra sig för att samarbeta med de bortkomna amatörerna i SD. Men de gör de inte, just eftersom de är proffsiga och förstår sig på politiskt arbete.
Citera
2013-10-16, 12:21
  #4
Medlem
Vindhlers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nix-registret
Kan tilläggas att både PVV och FN är största partier i sina respektive länder enligt färska opinionsundersökningar. Det är inga obskyra kufpartier det här. Det är snarare de som borde dra sig för att samarbeta med de bortkomna amatörerna i SD. Men de gör de inte, just eftersom de är proffsiga och förstår sig på politiskt arbete.

Ja exakt. Detta är verkligen extremt anmärkningsvärt. Hur kan man inte vilja samarbeta med dessa partier, även om de inte delar exakt samma position i princip allting? Hur svårt är det att skicka två representanter till mötet och företräda SD? Inte direkt, men problemet ligger nog snarare i att de fyra som styr inte litar på någon i partiet och de är inga ledare och klarar inte av att delegera. De vill göra allt själva, och med tanke på att de sparkat ut alla individer som uppvisar initiativförmåga, självständigt tänkande och förmåga att se de större perspektiven på det politiska arbetet och skeenden i Sverige och Europa samt att de bedriver psykologisk krigsföring mot de eventuellt kvarvarande personerna som inte blint lyder partitoppen, så är det inte konstigt att de inte har någon person att skicka för att företräda SD, när de fyra är upptagna. Amatörmässigt, minst sagt.
__________________
Senast redigerad av Vindhler 2013-10-16 kl. 12:24.
Citera
2013-10-16, 12:24
  #5
Medlem
En välvillig tolkning av Martin Kinnunens uttalande i Independent är att SD vill vara sista parti att gå med i alliansen för att veta exakt vilka som kommer att ingå.

“It is hard to say anything at this stage as we don’t know which parties will participate.”

Marine le Pen är som bekant en av de populäraste politikerna i ett av Europas viktigaste länder. När hon vinner presidentvalet i Frankrike kommer hon att få ta emot gratulationer från USA:s president och Tysklands förbundskansler. Även den svenske statsministern kommer att försöka vara med på ett hörn.

Om Åkesson vill få lite statsmannacredd så ska han naturligtvis försöka synas på ett podium tillsammans med Marine le Pen.
Citera
2013-10-16, 12:41
  #6
Medlem
baggebo1s avatar
Vad har hänt med Wilders egentligen? Brukade inte han och hans parti alltid vara livrädda för samarbete med partier som kunde "beskyllas" för att vara nationalistiska? Om han kan samarbeta med NF, hur kan SD då motivera sin tvekan? Borde SD inte, ur sitt perspektiv, se Wilders som en garant för att samarbetet kommer att ha judedyrkan som en ganska central punkt oavsett vilka andra partier som deltar?
Citera
2013-10-16, 12:47
  #7
Medlem
M Nordströms avatar
Japp, det var synd att dom inte valde att delta där. Efter kommande EU val så vore väl det bra om dom innan kommit fram till en gemensam sammarbetsplattform som dom kan bedriva i EU parlamentet.
Citera
2013-10-16, 13:00
  #8
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av M Nordström
Japp, det var synd att dom inte valde att delta där. Efter kommande EU val så vore väl det bra om dom innan kommit fram till en gemensam sammarbetsplattform som dom kan bedriva i EU parlamentet.

Inget är ju iofs slutgiltigt (och D4 har ju tidigare visat att man kan svänga helt om man tror det gynnar dem). SD kommer garanterat in, och man vill garanterat sitta i en partigrupp. Helst vill man sitta i DF:s international, men säger de nej så vill man nog inte stå grupplös i 5 år.
Citera
2013-10-16, 13:28
  #9
Medlem
Sonnenwendes avatar
Rätt klokt att avvakta, trots allt är hemmaopinionen viktigare än vad NF eller Frihetspartiet tycker!
Citera
2013-10-16, 13:43
  #10
Medlem
Nortexiuss avatar
Jimmie Åkesson och SD har aldrig sagt att man inte kommer gå med i PVV/FN gruppen. Man har sagt att man kommer avvakta till efter valet för att slippa guilt by association-argument.

För bara några månader sen kom Geert Wilders till riksdagen för att träffa Jimmie och diskutera detta. Fria Tiders vinkling på detta är idiotiskt rövslickeri för nazisterna i SVP.

https://twitter.com/geertwilders_mp/...95958597341184
Citera
2013-10-16, 13:44
  #11
Medlem
Vindhlers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Rätt klokt att avvakta, trots allt är hemmaopinionen viktigare än vad NF eller Frihetspartiet tycker!

Jaha, och kan du påvisa att "hemmaopinionen" skulle tycka det var dåligt att SD inledde sammarbete om en av kärnfrågorna (EU-kritik) med Frankrike och Hollands största partier? Den enda opinion som skulle blivit upprörd av det är DN, Aftonbladet och övriga politiskt korrekta medier. Det är inte opinion, det är politisk propaganda från SD:s politiska motståndare.
Citera
2013-10-16, 13:53
  #12
Medlem
Spelarn1s avatar
Detta med sd:s eventuella samarbete med partier i EU-parlamentet var för övrigt uppe i ett replikskifte mellan Åkesson och Fridolin i den nyss avslutade partiledardebatten. Jag satt och jobbade samtidigt och hade inte full fokus på det som sades men såvitt jag uppfattade det så sa inte Åkesson att partiet inte skulle samarbete med FN och Wilders utan han konstaterade att de just nu sonderade terrängen.

Ifall de redan beslutat att inte samarbete med FN och Wilders så torde han ha sagt det eftersom Fridolin försökte sammankoppla honom med bland annat dessa partier. Sedan är det ju inte bara SD som inte kommer att delta i mötet nästa månad utan inte heller Lega nord, vlaams belang, FPÖ etc. om man nu ska tro artikeln i Fria tider.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback