Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2017-04-29, 19:55
  #37
Medlem
Dr.Jan.Itors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av x12
De lådor "alla" varnar för och som tycks stå för den stora merparten av felen är de 7-växlade torrlamellådorna DQ-200 som finns i de motorsvagare modellerna. De 6-växlade våtlamellådorna DQ-250 är det långtifrån lika mycket storm kring, de verkar ha hållit betydligt bättre och finns i motorstarkare modeller. Verkar f.ö som de hittat en lösning på problemet, har varit avsevärt mindre tal om rasade lådor det senaste året.

Om bilen du tittar på är 6-växlad så torde det vara ett gott tecken.
Finns även dq500, 7-stegad våtlamell. Funkar bra vad det verkar.
Citera
2017-04-29, 23:00
  #38
Medlem
pantywankers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av reyman66
dsg6 våtkoppling 6000 mila olja o filterbyte o inte 1 km mer gärna mindre ,problemet är att folk förtränger att alla automatlåder kräver ny olja o filter varje 5-6 tusen mil pga kostnaden(olja o filter dsg6 ca 3000kr+ arbete )
Om Op driver ett taxibolag så borde hans problem falla inom ramen för garanti. Dvs bilarna servade som dom skall. Mao vw är skräp som inte håller.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback