Citat:
Ursprungligen postat av
Oz33
Hade en diskussion med en polare där vi kom in på hur moderaterna och Reinfeldt skött sig under sina senaste tre år. VI kom egentligen inte fram till något bra. Så tänkte om ni flashbackare har några tankar kring detta.
Hade vi haft det bättre om sossarna vunnit förra valet? Har Reinfeldt skött sig bra och tagit Sverige genom de ekonomiska kriserna? Min uppfattning är att Moderaterna har varit väldigt duktiga när det kommer till att ta Sverige igenom de ekonomiska kriserna om man jämför med andra länder. Och jag trr inte sossarna gjort det lika bra.
Eh, vad man gjort är att ha skapat en gigantisk lånebubbla vilket på sedvanligt sätt skapat en illusion av en bra ekonomi (jämfört med andra EU-länder, exporten faller och tillväxten per capita har upphört). När kraschen kommer blir denna desto större desto längre man väntar med att punktera bubblan. Sedan har man undvikit nödvändiga infrastrukturinvesteringar vilket även detta ger ett intryck av bra statsfinanser för tillfället men måste betalas i framtiden med sjunkande tillväxt och plötsliga panikprogram. Exploderande brottslighet (inte minst organiserad sådan riktad mot företag), enorm bostadsbrist, kollapsande skola, massimport av analfabeter, avveckling av inhemsk energiproduktion, osv. garanterar en mörk framtid.