Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-10-09, 09:42
  #1
Medlem
Hej FB,

Jag har aldrig riktigt varit intresserad av politik för jag tycker allt är gibberish och dom bara snackar skit. Sen började SD härja och senaste tiden har jag satt mig in i det och jag gillar det SD står för (inte exakt allt men 90%).

Jag gick precis med i SD men jag nöjer mig inte där, jag vill få min röst hörd..jag är jävligt bra på att prata och jag vill veta hur jag tar mig till tronen för jag vet också att jag kan göra nytta.

Mina föräldrar är båda från Libanon och dom, jag, min familj och min släkt är "BRA" invandrare som respekterar landet vi bor i och är tacksamma, vi har jobbat och slitit sedan dag ett och ingen av oss har varken pizzeria, restaurang eller något annat typiskt yrke för dom flesta invandrarna. Plus att vi inte riktigt ser ut som libaneser.

Så min fråga är...vad är nästa steg för att ta sig någonstans? Är det omöjligt för att jag inte är svensk eller ser SD det som en positiv grej att en osvensk vill göra sin röst hörd?
__________________
Senast redigerad av lootship 2013-10-09 kl. 09:43. Anledning: Mer exakt rubrik
Citera
2013-10-09, 09:47
  #2
Medlem
02-02-2012s avatar
Jag tror inte att de fyra är vidare intresserad av någon som skall tala eller dra röster just nu. De vill ha tysta typer som kan hålla ordning i partiet. Vill du göra karriär inom SD är det som andra partier och organisationer, håll käft, håll dig på god fot med chefer/överordnade och håll dig undan alla konflikter. SD kan dock falla ihop som ett korthus om de inte gör bra ifrån sig 2018 så fundera lite på vad du ger dig in på.
Citera
2013-10-09, 10:12
  #3
Medlem
Mazzinis avatar
Hej!

Ja, som redan svarats här ovan så måste man vara lite cynisk om man skall ta sig uppåt inom ett politiskt parti, vilket som helst: Håll dig på god fot med de närmast "överordnade" och var inte en bråkmakare (eller försök åtminstone att inte framstå som en sådan...). Partiledningen är extremt misstänksam mot folk som vill klättra, och det på goda grunder. Självklart är det möjligt, men om du vill nå "tronen", i betydelsen partiledarposten, så tror jag nog du får sätta dina mål lite mer realistiskt; helt ärligt, och ta inte illa upp, men om du var ett tänkbart partiledarämne tror jag inte att du hade frågat om det på flashback

Men rent konkret: Aktivera dig i den kommunförening som finns på din ort, och försök synas och framstå som en bra, duktig och pålitlig person så kan du ställa upp till kommunföreningens styrelse vid nästa lokala årsmöte. Därifrån kan du försöka komma in i distriktsstyrelsen senare, och lyckas du komma in i presidiet på distriktsnivå så har du åtminstone viss chans att hamna på riksdagslistor och annat, och kanske bli invald i partistyrelsen.

Processen tar generellt sett minst två år, oftast betydligt mer, och är helt avhängigt av din egen förmåga, det kontaktnät du lyckas bygga upp och situationen lokalt i det distrikt där du är aktiv. Antalet aktiva medlemmar avgör hur stor konkurrensen om styrelseplatserna är, och beroende på vilken partifalang som kontrollerar ett visst distrikt så kan det också komplicera din karriärväg på olika sätt; är distriktsledningen lojal mot partiledningen finns det oftast många som kämpar om toppositionerna, och sittande distriktsledning kan nog vara ytterst misstänksam mot karriärister som går för snabbt fram och hotar den egna ställningen; i ett sådant distrikt klättrar man bara om det uppstår en vakans genom att sittande ordförande själv klättrar högre upp i partihierarkien, till styrelsen eller riksdagsgruppen. Om det å andra sidan är ett "oppositionellt" distrikt så kan det vara lättare att komma in i verksamheten och den lokala ledningen, eftersom de är desperata efter nytt folk som kan höja distriktets styrka och därmed deras egen position mot ledningen; men i det fallet kommer du att riskera att ådra dig ledningens missnöje och kommer knappast att bli påtänkt för uppdrag på riksnivå.

Andra saker som kan underlätta karriären inom SD är om man tillhör någon underrepresenterad grupp, framför allt kvinnor och invandrare. I det fallet kan du möjligen få en "boost" uppifrån och mer prominenta platser där du syns och kan locka väljare från "din" grupp, så det faktum att du har invandrarbakgrund är nog snarast en fördel i SD som det ser ut nu.

Men återigen, tag varning: Partiet har haft gott om karriärister - en hel del av dem sitter i ledningen - och de känner igen en konkurrent eller möjlig bråkmakare när de ser en. Så känn dig för, och se upp var du kliver. Ha tålamod och sätt realistiska mål, bygg kontaktnät och lär känna organisationen och personerna inom den ordentligt. Sådant tar tid.

Hoppas det var till någon hjälp
Citera
2013-10-09, 10:34
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lootship
Hej FB,

Jag har aldrig riktigt varit intresserad av politik för jag tycker allt är gibberish och dom bara snackar skit. Sen började SD härja och senaste tiden har jag satt mig in i det och jag gillar det SD står för (inte exakt allt men 90%).

Jag gick precis med i SD men jag nöjer mig inte där, jag vill få min röst hörd..jag är jävligt bra på att prata och jag vill veta hur jag tar mig till tronen för jag vet också att jag kan göra nytta.

Mina föräldrar är båda från Libanon och dom, jag, min familj och min släkt är "BRA" invandrare som respekterar landet vi bor i och är tacksamma, vi har jobbat och slitit sedan dag ett och ingen av oss har varken pizzeria, restaurang eller något annat typiskt yrke för dom flesta invandrarna. Plus att vi inte riktigt ser ut som libaneser.

Så min fråga är...vad är nästa steg för att ta sig någonstans? Är det omöjligt för att jag inte är svensk eller ser SD det som en positiv grej att en osvensk vill göra sin röst hörd?

Det finns inget garanterat inget parti i hela Sverige som är lika lätt att avancera i, de har inte så höga krav och konkurrensen är inte så hög så du har säkert stor chans. Men så klart mycket beroende på vilken kommun det är du ska försöka göra karriär i. Dessutom underlättar det något enormt att du själv är andra generationens invandrare (det är bra för SDs nya mjukare profilering).

Persnligen tycker jag dock du ska tänka igen både 1, 2 och 3 ggr innan du tar steget in i det mörka (SD). Detta steg kan påverka hela din karriär och hela ditt liv i negativ riktning. Företag anställer oftast inte gärna folk som är öppet SD anhängare och familjemiddagarna lär nog också bli betydligt mera spända.

Varför vill du rösta på SD, du är mot invandring eller du har tappat något?
Citera
2013-10-09, 12:50
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lootship
Jag är inte emot invandring, Sverige ger folk nya chanser MEN man ska förtjäna det och när man väl fått chansen ska man bevisa sig själv, inte gå och våldta, råna, misshandla och leva på bidrag i 40 år.

Jag tycker det ska vara hårdare krav, som det är just nu tjänar invandrare ekonomiskt på att inte göra ett skit istället för att ta ett instegsjobb och jobba sig uppåt.

Många klagar på att dom inte fått chansen, skitsnack. Behöver inte gå in på det just nu.

Invandringsfrågan är bara en del av varför jag vill rösta på SD, inte hela anledningen.

Nu när Alliansen sänkt och sänker skatten på arbete så tror jag faktiskt att det redan nu lönar sig bättre att arbeta jämfört med att gå på bidrag, detta du skriver är pådelvis en myt och tillhör det förlutna under S regimen.

Jag röstar på M men är definitivt för hårdare straff och är klart besviken i just denna fråga. Känns lite som att SD kapat denna oerhört viktiga fråga. Bra att det aktualiseras men för mig som är starkt emot SD känns det udda att just de driver frågan.

Är nämligen totalt övertygad om att skulle svenska folket få rösta så skulle vi få en hårdare straffskala. Tycker egentligen detta är en totalt opolitisk fråga.

Den mesiga straffskalan i Sverige är ett pinsamt skämt och gör mig ledsen.

Även i försvarsfrågan tycker jag alliansen är lite för mesiga. Bra att vi hjälper till i världen och står upp för demokratin men vi behöver stärka upp vårt eget försvar alternativt gå med i Nato.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback