Citat:
Ursprungligen postat av
BlackJewel
Det som jag fetat, finner jág lite intressant..
Självrättfärdigandet, du skriver han är sig själv, då vi inte ser honom, behöver vi väl ändå syfta på dem som postulerar honom isf rättfärdigar sig själv.. eller?
Vem ser sig som vandrande gud, om inte postulaten som ivrar så över att alla måste och behöver se världen ur sin/guds övgonvrå, då gud ju är outgrundlig.. hur outgrundlig är då postulaten? Vad vill de?
Vad vill de uppnå egentligen? Ja ser man till judendom, så är det på med hatten och stå och gunga vid en mur och selektera och dissekera, samma med islam, på med tyget och börja selekteringsarbetet... till vägs ände.
Men var är gud. Han borde inte vara dömande, men påbuden är dömande och i många fall visar på onåd. I alla fall här på jorden lilla vän. Inte minst sett ur den homofobi och direkta xenofobin som yttras så starkt här o var, det är ju beröringsskräck för det naturligt uppkomna vad jag kan se... (men är det gud?) Är han rädd också den lille typen?
Jo det har du ju rätt i, men i detta fall kritiserade jag snarare den (förmodligen) fiktiva karaktären JHVH. Folkmord har ju denna karaktär par st på sitt samvete, tror gud i bibeln dödar ca 2 mille människor per egen avsikt (satan har 10, han ligger lite efter den gode JHVH). Och gud bryter ju inte här mot budet "du skall inte döda", för att gud står över detta, för att han är sig själv.
Sen kan självklart kritik (och mycket sådan) läggas emot de som rättfärdigar mord i guds namn, men det var inte det jag kritiserade nu..
Ja att religion är ett slöseri på tid som leder till att du kastar bort det relativt korta liv du har kan jag inte annat än att hålla med om, en av de huvudsakliga anledningarna jag bryr mig om att sprida ateism.
OM gud finns tycker jag Paul Moser har en bra syn på vad denne borde vara. En huvudpunkt han har är att gud måste vara VÄRDIG ATT DYRKA. DVS att gud snarare är en titel en ett väsen som involverar just denna värdighet. Denna värdighet involverar perfekt moral = Obegränsad osjälvisk kärlek gent emot alla inklusive fiender. JAg tycker dock personligen få religiösa verkar ha denna syn. Även om jag självklart bara är bekant med ett begränsat antal religiösa personer och idéer.
en annan intressant sak med gud är att han inte kan hantera pengar, allsmäktig, skapade existensen, kontrollerar varenda atom, men behöver alltid mer pengar av dig.. Sen tycker jag dessutom inte världen verkar vara ett resultat av ett perfekt väsen utan snarare av ett ganska medelmåttigt väsen som slarvade på jobbet.
Gud är iaf tveklöst jävligt rädd för homosexuella av någon anledning, han kanske vill se världen mer överbefolkad? Kvinnor verkar ju inte heller ligga på topp.. Bibeln säger ju rakt ut att det är bättre att rädda två främmande män från våldtäkt än dina egna döttrar (ja, lot erbjuder ju byn sina döttrar rent utav och gör nästan reklam för det, denna person e den enda som sedan räddas från Sodom, haha, GUD!).