– Förslaget är som morot och piskor. Är det så att regeringen menar allvar då vore det rakaste och enklaste sättet att säga att alla bilar som måste ha fossil för att fungera ska avregistreras senast 1 januari 2030, säger Jan Lindholm.
Ja det låter ju jättemiljövänligt att majoriteten av alla bilar i Sverige måste skrotas innan 2030.
Tänker inte miljöpartisterna? Fossila bränslen kommer aldrig att ta slut!
__________________
Senast redigerad av AbdullahSvensson 2013-09-29 kl. 12:06.
Det är möjligt att tekniken kommer utvecklas så det kan genomföras, men det handlar om stora kostnader. Visst, i Stockholm med korta transportlängder går det bra men för övriga delar av Sverige blir det problem.
Korkskalle. Det finns i princip oändliga mängder med fossila bränslen att plocka upp i allt mindre fält. Det som kommer att ske är att det blir dyrare och dyrare med varje marginalfat. Men det kommer INTE ta slut.
När miljöpartist Lindholm dör av hög ålder omkring år 2040 kommer hans kista att fraktas av en bensin- eller dieseldriven likbil. Mark my words.
Sen tycker jag att någon borde tipsa honom om att fixa pressbilder där han inte har eksem i hela nyllet. Elallergi?
Man kanske bara kan lägga honom i matåtervinningen? Med lite flyt så är den biogasdriven vid det laget. Eller så lägger vi honom i den bruna tunnan redan idag?
Hur i helvete kan man vinkla en trådstart så förbenat mycket?
Nej, det handlar inte om att MP vill förbjuda alla bilar, utan det handlar om att en stolle i MP vill förbjuda fossildrivna bilar därför att regeringen enligt honom ändå håller på med precis samma målsättning i sin politik, bara att de inte säger det rätt ut.
Man kan faktiskt göra en praktiskt kompromiss och säga att stadsbilar ska ej drivas med bensin/diesel och att bilar ute i landsbygden får undantag. Iallafall till alla praktiska hinder att långköra är borttagna.
Brukar inte vara för miljöpartiets idéer, men här har man faktiskt ett bra förslag med viss modifikation, jag gillar inte totalförbud eftersom där alltid finns omständigheter som gör att det inte funkar bra.
Men som det är idag så kör väl 90% av oss max 5-10 mil om dagen. Det bör elbilar klara av.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!