Tjaa,
Skriver detta från Kalifornien, ni som sett mig på forumet förut kanske vet att jag bor i Kalifornien. Jag har genom en vän i Sverige fått lite AK47 frön, vilket 1 av dem jag satt som ett lite projekt.
Jag har byggt världens i särklass tattigaste odlingsutrymme, där jag har en lågenergilampa hängandes i galgar (40w), en 225 w LED growlight från ebay (cirka 200 kr).
Visste först inte om plantan var hona eller hane, veggade i 4 veckor (24/0) och nu varit i blom i 2 veckor (på söndag). Kan någon bekräfta om detta är en hona, hane eller hermafrodit?
Bild på toppen:
https://anonfiles.com/file/95ca6aa80...e0930745008e6b
Bild på skönheten:
https://anonfiles.com/file/5676ac291...a0c96e931735ef
Har trimmat en del av de stora bladen som kommer från stammen, det växer ju nu totallt 16 förgreningar med egna toppar. Har sparat 6 st stora stamblad, kan jag plocka dem också?
Bild på utrymmet:
https://anonfiles.com/file/a2b0b21ea...c6f81ee83ad42a
Jag vet att alla säger "Kör inte på LED". Detta är ingen seriös odling detta är ett test, den lampan för 200 kr har enligt mig gjort ett hur bra jobb som helst hittills, från vad jag kan se så verkar den må bra! Vad tror ni?
6 veckor gammal:
https://anonfiles.com/file/10a438053...5c5df0d1bd93c5
Frågan är nu: Är det en hona? Hur länge tills slutprodukt? Vad kan jag förbättra utan att behöva lägga pengar på det? Detta är som sagt inte seriös odling, funderar på att låta frugan plantera den i rabatten då det är soligt här

Är dock rädd att jag förstör 12/12 processen som jag satt den i.