Har käkat Fluoxetine accord hård kapsel 20mg/dag sedan april. Fungerat bra, den mesta av ångesten har varit borta och jag har mått bättre psykiskt. Nu har jag dock börjat få en jävla ångest, minst en gång om dagen.
Det jag nu gjort är att jag ökat dosen till 40mg/dag dvs dubblat. Utan att fråga en läkare. Anledningen till att jag inte gjort det är att jag flyttat till annat län och inte tagit tag i någon ny vårdcentral och vända mig till. Ringde först till min gamla och bad om att få en telefontid med den läkaren som skrivit ut till mig, men eftersom jag hade skrivit mig i ett annat län kunde jag tydligen inte få den tjänsten.
Whatever. Det jag undrar är hur detta kan påverka mig nu. Vill veta om där är fler som gjort samma sak och om ni upplevde att det blev bättre/sämre eller fick fler biverkningar etc. Ska tillägga att jag är tjej.